Boluspor Kulübü

Boluspor kulübü, pek çok profesyonel futbol kulübü gibi 1965 yılında kurulmuş olsa da kulübün kökleri 1940’lara kadar gitmektedir. Günümüzde TFF 1. Lig’de orta sıralarda mücadele eden Boluspor kulübü, Süper Lig tecrübesine de sahip bir takım.

Boluspor’un Kuruluşu ve İlk Yılları

Boluspor, 28 Aralık 1965 tarihinde Bolu şehrinin iki takımının birleşmesi ile kuruldu.

Boluspor Tarihçesi

Boluspor Kulübü, Abantspor ve Bolu Gençlik isimli iki takımın birleşmesi sonrasında 1965 yılında kurulmuştur. O tarihlerde Türkiye Futbol Federasyonu tüm illerden bir futbol takımının profesyonel ligde yer alacağını açıklamış ve illeri, profesyonel bir takım kurmaya teşvik etmiştir. Elbette bu ciddi bir maddi külfet gerektirdiğinden pek çok il gibi Bolu’da da var olan kulüpleri imkanlarını birleştirip profesyonel bir kulüp kurmaya karar verdiler.

Boluspor Başkanları

Kulübün ilk başkanı İsmail Özer’in oluşturduğu yönetim kurulunda, Asbaşkan Doğan İleri, Genel Sekreter Ayhan Tüzün, Muhasip Salih Beşli Veznedar Hulusi Kayaalp, Genel Kaptan Hulki Avlacıoğlu, üyeler Turgut Hitit, Mustafa Çizmecioğlu, Çetin Salur, Sabri Eratalar, Yaşar Eyüpoğlu, Kemal İnan ve Erol Mengenli oldu.

boluspor.net-kulup Boluspor kulübü
Geçmişten günümüze Boluspor logosu

Boluspor’un Renkleri ve Amblemi

Boluspor Kulübü, kendisine kuruluşunda bayrağımızın renkleri olan kırmızı ve beyazı seçmiştir. Kulüp, logo olarak kulübün renkleri kırmızı beyazın yanında yeşil bir çınar ağacını ve yazı rengi olarak da sarıyı kullanmıştır. Günümüzde Boluspor Kulübü logosunda sarı renk yer almamaktadır.

Boluspor Başarıları

Tarihinde Süper Lig tecrübesi hatta bugün pek bilinmese de Avrupa maçları da olan Boluspor’un kazandığı şampiyonluklar ve elde ettiği önemli başarılar şöyledir;

LİG BAŞARILARI:

2 DEFA 1. LİG ŞAMPİYONLUĞU: 1969 – 1970 sezonu ve 1985 – 1986 sezonu

1 DEFA 1. LİG İKİNCİLİĞİ: 1979 – 1980 sezonu

1 DEFA Play-Off Finali: 2007 – 2008 sezonu

3 DEFA Play-Off Yarı Finali: 2008 – 2009 sezonu, 2016 – 2017 sezonu, 2017 – 2018 sezonu

1 DEFA 2. LİG ŞAMPİYONLUĞU: 2006 – 2007 sezonu

1 DEFA 3. LİG ŞAMPİYONLUĞU: 1996 – 1997 sezonu

1 DEFA 3. LİG İKİNCİLİĞİ: 2004 – 2005 sezonu

boluspor.net-kulup boluspor kulübü

KUPA BAŞARILARI:

2 DEFA BAŞBAKANLIK KUPASI ŞAMPİYONLUĞU: 1969 – 1970 sezonu, 1980 – 1981 sezonu

1 DEFA GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI KUPASI ŞAMPİYONLUĞU: 1969 – 1970 sezonu

1 TÜRKİYE KUPASI FİNALİ: 1980 – 1081 sezonu

Boluspor’un Stadyumu: Atatürk Stadyumu

Boluspor takımı maçlarını Bolu Atatürk Stadyumu’nda oynamaktadır. Boluspor Stadyumu 8.800 kişi kapasitelidir ve iç saha maçlarında bu stat dolmaktadır. Boluspor rekabet ettiği takımlar arasında Samsunspor’u ayrı bir yere koymaktadır. İki Karadeniz ekibinin mücadelesi hem Bolu’da hem Samsun’da adeta hayatı durdurmaktayken Bolu Stadyumu, Samsunspor maçlarında adeta bayram havasına bürünmektedir.

boluspor.net-kulüp Boluspor kulübü

Boluspor taraftar grupları arasında en öne çıkanı şüphesiz ki Yarenler’dir. Yarenler, Boluspor taraftarları arasında gerçekten de hayatını adeta Boluspor’a adamış isimlerin öncülüğünde oluşturulmuş ve iç saha ya da deplasman fark etmeksizin her zaman Boluspor Kulübü ile beraber olan bir taraftar topluluğudur.

Boluspor marşları arasında öne çıkanlardan biri Boluspor Taraftar Marşı‘dır.

Bu gün burada şenlik olacak
Sesimizi yer gök her yer duyacak
Kırmızı beyaz renklerle Boluspor’um
Yüreğimiz gollerle neşe dolacak

Haydi haydi haydi coşturun bizi
Zaferden zafere koşturun bizi

Bu taraftar sizinle gurur duyuyor
Rakiplerin karşında sönüp eriyor.
Kırmızı beyaz şimşeklerin attığı şutlar
Teker teker kalede gol oluyor.

Haydi haydi haydi coşturun bizi
Zaferden zafere koşturun bizi

Buraya bu maçı almaya geldik
Rakiplere bir ders vermeye geldik
Taraftar olarak gençlerimize
Hepimiz destek olmaya geldik

Haydi haydi haydi coşturun bizi
Zaferden zafere koşturun bizi

İnanın yeneriz inanın bize
Taraftar olarak güvendik size
Bir bakın analar neler doğurmuş
Helal olsun her şey gençlerimize

Haydi haydi haydi coşturun bizi
Zaferden zafere koşturun bizi

Yarın güneşler başka doğacak
Şafak da şimşeklerin adı yazacak
Sevgiyle dostlukla hep el ele
Gönlümüz sevinçle neşe dolacak.

Haydi haydi haydi coşturun bizi
Zaferden zafere koşturun bizi

boluspor.net-kulup boluspor kulübü
Yarenler

Boluspor’un Başarıları ve Tarihindeki Önemli Anlar

Boluspor Kulübü, bugün pek hatırlanmasa da Avrupa’da da ülkemizi temsil etmiş bir futbol kulübüdür. 1972 – 1973 sezonunu 33 puanla ligde 5. sırada tamamlayınca bir sonraki sezon Balkan Kupası’nda ülkemizi temsil etme hakkı kazanmıştır Boluspor Kulübü. Balkan Kupası’nda Bulgaristan’ın Sofya Akademik ve Romanya’nın Sport Clup Bacau takımlarıyla eşleşen Boluspor takımı şu sonuçları aldı bu maçlarda;

20.03.1974 Akademik – Boluspor: 6-0

11.04.1974 Boluspor – Sport Clup Bacau: 2-2

16.05.1974 Boluspor – Akademik: 4-2

30.05.1974 Spor Clup Bacau – Boluspor: 2-0

İyi performansını ertesi sezonda da sürdüren 1973 – 1974 sezonunu ise 3. sırada tamamlayınca bir sonraki sezon UEFA Kupası’nda oynamaya hak kazanmış ancak ilk turda eşleştiği Dinamo București’ye elenmiştir.

18.09.1974 Boluspor – Dinamo Bükreş : 0-1

02.10.1974 Dinamo Bükreş – Boluspor : 3-0

Boluspor’un Takım Kadrosu ve Teknik Ekibi

Boluspor Kulübü tarihinin en önemli teknik adamlarından biri hiç şüphesiz ki Günaydın Özyurt’tur. Günaydın Özyurt, Boluspor tarihinin ilk 1. lig şampiyonluğunda takımın başındaki isimdi. Boluspor teknik direktörleri arasında en uzun süre görev yapan isim Türk futbol tarihinin en önemli teknik adamlarından biri olan Şenol Güneş’tir.

Milli takımın en başarılı hocalarından olan Şenol Güneş, Boluspor’da uzun süre görev almıştır.

Boluspor takımının en başarılı teknik adamlarından biri de Sait Karafırtınalar olurken bugün ise takımın başındaki isim Yalçın Koşukavak’tır.

Boluspor Futbolcuları

Boluspor tarihinde Boluspor Fubtol Kulübü’nün formasını en çok giyen isimlerden birisi Salih Yorulmaz. 1964 doğumlu oyuncu kariyerinin büyük bir bölümünü Boluspor’da geçirdi. Yine günümüzün önemli isimlerinden olan Emre Kılınç da her ne kadar Sivasspor performansı ile parlamış olsa da Boluspor Kulübü formasını 100’den fazla kez terletmiş bir isim. Türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biri olan Rıdvan Dilmen de Boluspor çıkışlı bir isim.

Buluspor’un bugünkü kadrosunda yine çok önemli isimler olsa da Boluspor altyapı sistemi ile de Türk futbolunda dikkat çeken kulüplerden bir tanesi. Örneğin şu an Boluspor kadrosunda yer alan ve santrfor bölgesinde forma giyen Furkan Demir Boluspor altyapısından yetişen bir isim.

Boluspor kadrosunda yer alan 2005 doğumlu Tolunay Artuç ve 2004 doğumlu Arda Yazıcı da Boluspor genç yetenekleri olarak dikkat çeken isimler güncel kadrodaki. Tolunay Artuç orta saha bölgesinde de görev alabilse de aslında bir sol kanat oyuncusu. Tekniği ve güçlü sol ayağı ile dikkat çeken 18 yaşındaki oyuncu bu sezon A takım seviyesinde süre almaya da başladı. Arda Yazıcı ise 1.90’lık boyu ile gelecek vadeden bir kaleci.

Boluspor’un Başkanları

Geçmişten günümüze Boluspor Kulübü başkanları ise şöyle; İsmail Özeren –  Kamil Bilgihan – Muzaffer Işın – Kamil Bilgihan – Mustafa Çizmecioğlu – Hulki Avlacığlu – Yener Bandakçıoğlu – Hulki Avlacığlu – Yener Bandakçıoğlu – Yılmaz Becikoğlu – Necdet Gören – Mehmet Süha Alparslan – Mehmet İnceayan – Yılmaz Becikoğlu – Necdet Gören – Yüksel Ceylan – Mehmet İnceayan – Yüksel Ceylan – Necip Çarıkçı – Emin Semercioğlu – Necip Çarıkçı – Abdullah Abat – Mehmet İnceayan – Savaş Abak – Necip Çarıkçı – Abdullah Abat – Oğuzhan Özçelik – Savaş Abak