Oleksandr Rybka Ukrayna’dan Sürpriz Transfer Oldu

Lig’de mücadelesini devam ettiren Reha Kemal Erginer hoca liderliğindeki Beypiliç Boluspor, Oleksandr Rybka transferiyle sürpriz yaptı.

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren ve ne yazık ki bir türlü bitmek bilmeyen savaşın ardından bilindiği gibi UEFA ve FIFA, Rus kulüplerine ve milli takımlarına büyük yaptırımlar uygulamıştı.

Bunun yanında Ukraynalı futbolculara da transfer dönemini beklemeden başka bir kulübe geçiş izni tanınmıştı. Bu izinden yararlanan Oleksandr Rybka, kariyerinde daha önce birkaç yılını geçirdiği Türkiye’ye Beypiliç Boluspor formasını terletmek için dönüş yaptı.

Oyuncuyla sezon sonuna kadar anlaşma yapıldı.

Oleksandr Rybka Hangi Takımlarda Oynadı

Oleksandr Rybka

10 Nisan 1987 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de dünyaya gözlerini açan Oleksandr Rybka, uzun boyu ve refleksleri ile küçük yaştan itibaren dikkatleri üzerine çekmiş bir isimdi.

Kiev’de dünyaya gelen ve futbola yeteneği olan her çocuk gibi Oleksandr Rybka da Dynamo Kyiv altyapısında futbol hayatına başladı.

Küçük yaşlarda girdiği akademiden adım adım yükselen genç Ukraynalı file bekçisi, 2004 yılında Dynamo Kyiv’in alt takımı olan Dynamo 2 Kyiv’e yükseldi.

2006 yılına gelindiğinde ise onun için A takım seviyesinin vakti gelmişti. 2006’da başladığı Dynamo Kyiv yolculuğunu kısa aralıklar vererek 11 yıl sürdüren kaleci, bu süreçte 60 maça çıktı ve 50 gol yedi. Buna karşın 26 maçta da kalesini gole kapatarak başarılı bir performans gösterdi.

11 yıllık bu süreçte Obolon Kyiv formasını da 29 kez giydi. Öte yandan yine Ukrayna’nın en güçlü ekiplerinden olan Shaktar Donetsk için 2011 – 2012 yılları arasında 26 maçta oynadı.

Oleksandr Rybka için kariyerindeki en büyük kırılma ise 2012 yılının sonlarında yaşandı.

Doping Yapan Kaleciye 2 Yıl Men Cezası

2011 yılının Kasım ayında Oleksandr Rybka, Shaktar Donetsk formasıyla Karpati’ye karşı maça çıktı. Bu maçtaki numuneleri daha sonra inceleyen UEFA heyeti, kalecinin kanında dopingli maddeye rastladı.

Bu büyük skandaldan sonra UEFA tarafından Ukraynalı file bekçisine 2 yıl men cezası verildi. 2 yıllık cezanın ardından Dynamo Kyiv’e geri dönen Rybka, kariyerini yine de devam ettirmeyi başardı ve bu dönemden sonra 3 yıl daha Kiev ekibinde ter döktü.

2017 senesinde ise ülkemize ilk kez geldi ve Kardemir Karabükspor ile sözleşme imzaladı. Bu noktadan sonra onun yapacağı tüm sözleşmeler bir yıllık olacaktı.

Kardemir Karabükspor formasıyla 23 maçta 51 gol yiyince takımdan gönderildi. Ancak adresi yine Türkiye içinde kaldı. Afjet Afyonspor, tecrübeli file bekçisiyle 1 yıl sözleşme imzalandığını bildirdi.

Ancak 6 ay sonra bu sözleşme feshedildi ve Ukraynalı kaleci FK Sabail’e geçiş yaptı. Azerbaycan ekibinde de 6 ay kalıp önce Liepaja’ya, 1 yıl sonra ise ülkesinin takımlarından Metalist’e geçti.

Bu sezon 17 maçta 7 gol yiyip 11 maçta kalesini kapatan oyuncu, ne yazık ki savaş patlak verince tekrar Türkiye’ye, bu sefer Beypiliç Boluspor’a döndü.