Boluspor Oyuncuları

Boluspor oyuncuları incelendiğinde geçmişten günümüze kadar Türk futbolunda adından söz ettirmeyi başarmış pek çok isme rastlıyoruz.

1965 yılında kuruldu Boluspor kulübü. 1965 yılında Türkiye Futbol Federasyonu, illerdeki spor müdürlüklerine kulüplere bir bildiri gönderdi ve profesyonel ligde her ilden bir takım olacağını belirterek illeri futbol takımı kurmak konusunda şevklendirdi.

İlk profesyonel Boluspor kadrosu şu isimlerden oluşuyordu; Yıldo, Emin, Nihat, Şener, Suat, Cahit, Olcay, Ayhan, İsmail, Mehmet, Mete, Rıdvan, Erkan, Naci, Fevzi, Birol ve Ersin.

Boluspor’un tarihindeki oyunculara bakıldığında pek çok önemli i,smin geçmişinde Boluspor forması giydiğine rastlıyoruz. Boluspor’un unutulmaz futbolcuları arasında iki Rıdvan ismi göze çarpıyor. Birisi Boluspor efsanesi Rıdvan Ertani. Japon lakaplı futbolcu Boluspor tarihinin en önemli oyuncularından ve kaptanlarından biri. Boluspor oyuncuları arasında öne çıkan bir diğer Rıdvan ise Türk futbolunun efsane ismi Rıdvan Dilmen. Yine Süper Lig’de forma giyen Emre Kılınç‘ın da geçmişinde Boluspor dönemi bulunmakta. Yine milli sol bek Umut Meraş da bir dönem Boluspor’da forma giymişti.

boluspor.net-oyuncular Boluspor oyuncuları
Japon Rıdvan

Boluspor Kadrosundaki Oyuncular

Günümüzdeki Boluspor kadrosu 28 oyuncudan oluşmakta. Güncel Boluspor kadrosu şöyle; Çağlar Şahin Akbaba, Arda Yazıcı, Bartu Kulbilge, İsmail Çipe, V. Posmac, Oğuz Kaan Güçtekin, Berk Yıldız, Kubilay Sönmez, A. Bettaieb, Safa Kınalı, I. Camara, N. Y. Oulare, Onur Ulaş, Guy M. Landel, Hakan Bilgiç, Joel K. Ngandu, Mustafa Şengül, B. Selad Oko, Furkan Demir, Batuhan İşçiler, Şeref Özcan, Kerem Paykoç, Tolunay Artuç, Arda Köksal, Ercan Coşkun, A. Diarrassouba.

Boluspor futbolcuları arasında en değerli isim güncel verilere göre Naby Oulare ve stoper Onur Ulaş. Boluspor’un yıldızları olarak da bir stoper olmasına rağmen yine Naby Oulare ve tecrübeli orta saha oyuncusu Landel göze çarpıyor. Hakan Bilgiç de yine takımda en çok forma giyen oyunculardan biri durumunda.

Boluspor Genç Yetenekleri

Boluspor, TFF 1. Lig’de gençlere en çok forma şansı veren takımlardan bir tanesi. Kadroda bu sezon öne çıkan genç isimler; Harun Yerlikaya, Tolunay Artuç, Murat Elmaci, Erdem Reis, Kerem Paykoç. Bu isimlerden hiçbirisi 21 yaşını doldurmuş değil ve üstelik hepsi de forma şansı bulabiliyor Boluspor takımında. Gelecekte bu isimlerin hem performansları ile hem de yapacakları transferlerle kulübe maddi manevi çok ciddi katkı sunması bekleniyor.

boluspor.net-oyuncular Boluspor oyuncuları
Kadronun en değerli ismi Naby Oulare

Boluspor’un Yıldız Oyuncuları

Mevcut Boluspor kadrosunda en öne çıkan isimlerden biri kaleci Çağlar Akbaba. Süper Lig tecrübesine de sahip olan kaleci bugün Boluspor kadrosunun en değerli oyuncularından birisi.

Boluspor kadrosunda öne çıkan bir diğer isim ise gelecekte çok ciddi bir bonservis geliri elde ettireceği umulan 21 yaşındaki stoper Naby Oulare. Gineli oyuncu önemli bir scout transferi olarak bonservis bedeli ödenmeden takım katıldı. 1.77 boyu ile bir stoper isin kısa bir oyuncu olsa da atletik özellikleri çok gelişmiş bir isim.

Takımın en tecrübeli ismi ise Guy Michel Landel. Hem Fransa Ligue 1 hem de Süper lig tecrübesine sahip olan Guy Michel Landel takımın kaptanlarından da biri aynı zamanda.

Takımın bir diğer tecrübeli ismi ise Veaceslav Posmac. Stoper bölgesinde oyuncu 33 yaşında.

Boluspor Altyapısından Yetişen Oyuncular

Boluspor oyuncuları arasında 21 yaş atlındaki isimlerden forma şansı bulanlar arasında Kerem Paykoç hariç diğer herkes Boluspor altyapısında çıkışlı isimler. Henüz forma şansı bulmamış olsa da Bahoz Taş, Harun Yerlikaya ve Arda Yazıcı da yine kadroda yer alıp da Boluspor altyapısından çıkmış isimler.

28 kişilik Boluspor kadrosunun üçte biri 22 yaşının altında ve bu isimlerin büyük çoğunluğu da altyapı ürünü. Boluspor genç yetenekleri ile gelecek sezonlarda Türk futboluna ciddi katkı sunacak gibi görünüyor.

Oyuncu Biyografileri

Boluspor futbolcularının biyografileri arasında en merak edileni elbette ki kulüp efsanesi ”Japon Rıdvan” 1965 yılında kulüp kurulduktan sonra 1977 yılına kadar aralıksız olarak Boluspor forması giyen Rıdvan Ertani, Boluspor adının şampiyonlukla anıldığı yıllarda, takımın en önemli parçalarından biriydi ve aynı zamanda da takımın kaptanıydı.

boluspor.net-oyuncular Boluspor oyuncuları
Rıdvan Dilmen Boluspor forması ile

Boluspor’un unutulmaz isimlerinden bir diğer Rıdvan ise şeytan lakaplı Rıdvan Dilmen’di. 15 Ağustos 1962 doğumlu olan Rıdvan Dilmen, Türk futbolunda Sarıyer ve Fenerbahçe formaları ile ortaya koyduğu performansla unutulmaz bir yer edinmiştir. Türkiye A Milli Futbol Takımı formasını da terleten Rıdvan Dilmen 3 sezon boyunca Boluspor forması giymişti kariyerinin başlarında.

Boluspor Oyuncu Transferleri

Kadrosunun üçte birinin genç oyunculardan oluşturan ve üstelik bunun büyük çoğunluğunu da kendi öz kaynaklarından temin eden Boluspor yaptığı transferler ile de bu genç oyuncuları harmanladı ve iddialı bir ekip yarattı. Boluspor transferleri incelendiğinde görüleceği üzere aslında orada da genç oyunculara büyük önem verildiği görünüyor.

Boluspor tarihinde bonservisine en yüksek ücret ödenen isim ise Aleksandar Prijovic’di. 2014 yazında 150 bin avroya alınan oyuncu bir sezon sonra ise 375 bin avroya satılarak ciddi bir kar ettirmişti kulübe. Kulüp tarihinin en yüksek bonservis geliri ise Umut Meraş’tan elde edildi. Sol bek oyuncusu için 2018 yılının yaz ayınca 525 bin avro bonservisi geliri elde etmişti Boluspor takımı.

Boluspor’un Güncel Kadrosu ve Oyuncu İstatistikleri

Güncel Boluspor oyuncuları şöyle; Çağlar Şahin Akbaba, Arda Yazıcı, Bartu Kulbilge, İsmail Çipe, Veaceslav Posmac, Oğuz Kaan Güçtekin, Berk Yıldız, Kubilay Sönmez, Adel Bettaieb, Safa Kınalı, Idrissa Camara, Naby Youssouf Oulare, Onur Ulaş, Guy Michel Landel, Hakan Bilgiç, Joel Kayamba Ngandu, Mustafa Şengül, B. Selad Oko, Furkan Demir, Batuhan İşçiler, Şeref Özcan, Kerem Paykoç, Tolunay Artuç, Arda Köksal, Ercan Coşkun, Abdoluaye Diarrassouba.

Boluspor oyuncu istatistikleri

Boluspor tarihinde gol atan en yaşlı oyuncular Bilal Kısa ve Veysel Cihan. Bilal Kısa 2019 yılında, Veysel Ciahn ise 2012 yılında gol attıklarında 36 yaşlarını doldurmuşlardı. Boluspor tarihinde gol atan en genç oyuncu ise Diyar Kaba. Oyuncu, 18 yaşını doldurmamışken gol atmayı başarmıştı. 2021 yılında 17 yaşındayken golünü atan oyuncunun geleceğinin çok parlak olacağı düşünülüyordu ancak beklenen patlamayı yapamadı Diyar Kaba.

Emre Kılınç Boluspor forması ile

Boluspor tarihinin en golcü yabancı oyuncusu ise Rydell Poepon. 100’den fazla maçta Boluspor formasını giyen oyuncu 42 gol attı Boluspor forması ile. İstatisitkler tutulmaya başlandığından beri Boluspor formasını en çok giyen oyuncu ise Salih Yorulmaz oldu. 200’e yakın maçta Boluspor formasını terletti Salih Yorulmaz.

Boluspor futbolcu kariyerleri dikkate alındığında fazlası ile cazip bir kulüp genç oyuncular için. Antrenman tesislerinin seviyesi, takımın genç oyunculara yer vermesi ve onları önemsemesi geçmişte de pek çok önemli ismi Türk futboluna kazandırması ile Boluspor markası oyuncu kariyerleri açısından da önemli bir referans noktası.

Boluspor formasını en çok giyen isimlerden biri olan Emre Kılınç, Boluspor’un son yıllarda çıkardığı en önemli isim. Sivasspor ile Süper Lig’e damga vuran oyuncu sonrasında Galatasaray forması da giymişti. Emre, Boluspor tarihinin en çok forma giyen isimlerinden de birisi aynı zamanda.