Boluspor Tarihçesi ve Kuruluşu

Bolu, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Yemyeşil bir şehir olması ile dikkat çeker. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alır. Hem kış hem bahar ve yaz aylarında çok sayıda insan tarafından ziyaret edilen Bolu’nun turizm gelirleri de oldukça yüksektir. Bolu’yu özel kılan bir diğer detay tahmin edebileceğiniz üzere Boluspor! 1980’li yılların sonunda Süper Lig’de mücadele eden kırmızı beyazlı takım, çok uzun süreden bu yana alt ligde olsa da etkili ve vefakar bir taraftar kitlesine sahip! Yazımız sayesinde Boluspor, Boluspor tarihçesi, Boluspor futbolcuları ve daha birçok konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Keyifli bir yazı sizi bekliyor.

Boluspor’un Renkleri ve Taraftar Grupları

Her şeyden önce, Boluspor tarihinden bahsedelim! Boluspor, 28 Aralık 1965 tarihinde kurulmuş bir kulüptür. Yerel liglerde mücadele eden Abantspor ile Bolu Gençlik’in bir araya gelmesi ile kurulan kırmızı beyazlı takımın ilk başkanı İsmail Özer olmuştur. Bunun yanı sıra, ilk Boluspor kadrosu içerisinde Yıldo, Emin, Nihat, Fevzi, Birol, Ersin gibi dönemin unutulmaz isimleri yer almıştır. Boluspor, ilk defa 1966 – 1967 sezonunda 2.Lig’de mücadele etmiştir. Söz konusu sezonda 25 puan toplayabilmiştir. Sezonu 12’inci sırada tamamlamıştır.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Boluspor, 1966 – 1967 sezonu ile birlikte Türkiye Profesyonel Ligleri’nde boy göstermeye başladı. Söz konusu sezondan dört yıl sonra ilk şampiyonluğunu elde etti. Kendisini o dönemki ismi 1.Lig olan Süper Lig’de buldu. Boluspor tarihi kadar merak edilen bir diğer husus takımın renkleri! Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere Boluspor, kırmızı – beyaz renklere sahiptir. Türkiye A Milli Futbol Takımı ile aynı renklere sahip olan Boluspor, özel olma duygusunu taraftarlarına her zaman hissettirir.

Boluspor tarihçesi kadar merak edilen bir diğer husus Boluspor taraftarları! Küçük ve sevimli bir şehir olarak dikkat çeken Boluspor’un taraftarları takımlarına oldukça bağlılar! Takımı destekleyenler arasında üç dernek ve bir taraftar grubu yer alır. Bolulu Yarenler Taraftarlar Derneği, 1965 Boluspor Taraftarlar Derneği ve Boluspor Taraftarlar Derneği’nin yanı sıra Cadde 14 Taraftar Grubu da Boluspor ile özdeşleşmiştir.

Boluspor Stadyumu ve Altyapı

Boluspor stadyumu, Türkiye çapında önemli bir popülerliğe sahiptir. 1958 yılında hizmete giren Bolu Atatürk Stadyumu’nun temeli 1956 yılında atılmıştır. T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sahibi olduğu bu stadyum, dokuz bin kişi kapasitelidir. 2000 ila 2006 yılları arasında yoğun güçlendirme ve bakım çalışmalarına tabi tutulmuştur. Zemini doğal çim olmakla beraber 105×68 boyutlarına sahiptir.

boluspor.net-tarihce Boluspor tarihçesi

Boluspor stadyumu, 2000’li yılların sonlarında da ciddi değişikliklere uğramıştır. Stadın tel örgülerinin kaldırılması dikkat çekici bir husustur. Bunun yanı sıra, soyunma odaları da yenilenerek o döneme uygun hale getirilmiştir. Ayrıca, misafir seyirci bölümünde de birtakım değişiklikler yapılmıştır. Stadın tamamının koltuklandırılması, ses sisteminin yenilenmesi ve elektronik skorboarda geçilmesi de önemli detaylar arasında yer alır.

Boluspor, fena olmayan bir altyapıya sahiptir. Yılmaz Becikoğlu Altyapı Tesisleri, kulübün öne çıkan değerlerinden birisidir. Kırmızı beyazlı takım, her ne kadar diğer kulüpler gibi önemli oyuncuları Türk futboluna kazandıramamış olsa da birçok gencin altyapı konusunda tercih ettiği bir kulüp olmayı başarmıştır.

Boluspor’un Başarıları ve Tarihi Başarılar

Boluspor, tarihi boyunca birçok başarı elde etmiştir. 1972 – 1973 sezonunda 33 puan toplamayı başarmıştır. Bu sayede, ligi beşinci sırada tamamlamıştır. Bu durum, Boluspor’u Balkan Kupası’na taşımıştır. Kırmızı beyazlı takım, söz konusu sezonda tarihinde ilk kez Avrupa’da mücadele etmiştir. Ancak, Balkan Kupası’nda sadece dört maça çıkabilmiştir. Bu maçlarda bir beraberlik ve üç mağlubiyet almıştır.

Boluspor başarıları, 1972 – 1973 sezonu sınırlı değil! Kırmızı beyazlı takım, 1973 – 1974 sezonunda bir öncekine kıyasla çok daha iyisini yaptı. Söz konusu sezonu üçüncü sırada tamamladı. Bu durum, takımın UEFA Kupası’na katılmasını sağladı. Boluspor, UEFA Kupası ilk turunda Romanya’nın dişli takımlarından birisi olan Dinamo Bükreş ile karşı karşıya geldi. Rakibine iki maçta da mağlup oldu. Her ne kadar Avrupa’ya kısa sürede veda etmiş olsa da taraftarlarına güzel anlar yaşattı.

Boluspor, Süper Lig’de de güzel işler yaptı. 1973 – 1974 sezonunda şampiyon Fenerbahçe olmuştu. Kırmızı beyazlı takım, söz konusu sezonu şampiyon Fenerbahçe’nin dört puan gerisinde bitirdi. Boluspor başarıları şu şekilde özetlenebilir:

  • 1969 – 1970 2.Lig Şampiyonluğu
  • 1969 – 1970 Başbakanlık Kupası
  • 1979 – 1980 2.Lig Şampiyonluğu
  • 1980 – 1981 Başbakanlık Kupası
  • 1985 – 1986 2.Lig Şampiyonluğu
  • 1996 – 1997 3.Lig Şampiyonluğu
  • 2004 – 2005 3.Lig Şampiyonluğu
  • 2006 – 2007 2.Lig Yükselme Grubu Şampiyonluğu

Boluspor’un Efsane Futbolcuları

Boluspor futbolcular açısından şanslı bir kulüp! Kırmızı beyazlı kulüpte geçmişten bu yana birçok ismin güzel işler yaptıklarını söylemek gerekir. O isimlerden birisi Salih Yorulmaz! 1964 doğumlu futbolcu, Boluspor tarihinin en çok maça çıkan oyuncusu! Kendisi, Boluspor forması ile 183 maça çıktı. Bu maçlarda yirmi gol atıp dört asist yaptı. Buna ek olarak, 1982 doğumlu Atacan Öztürk de Boluspor tarihi adına önem taşıyan isimler arasında yer alıyor. Kendisi, Boluspor forması ile 137 maça çıktı.

boluspor.net-tarihce Boluspor tarihçesi
Salih Yorulmaz

Biraz da daha yakın bir tarihte Boluspor kadrosu içerisinde yer almış bir isimden bahsedelim! O isim Emre Kılınç! 1994 doğumlu oyuncu, kariyerinin en başarılı yıllarını Boluspor’da geçirdi. Kırmızı beyazlı takımın formasını 133 maçta giydi. 23 gol atıp 29 asist yapmayı başardı. Tüm bunlara ek olarak, geçmiş yıllarda Boluspor kadrosu içerisinde yer alan Mesut Demir, Abdülkerim Koç, Melih Okutan ve Hakan Arslan da dikkat çeken isimlerdir.

Boluspor’un Teknik Direktörleri ve Yönetimi

Boluspor tarihi boyunca bünyesinde birçok teknik direktörü barındırmıştır. En popüler Boluspor teknik direktörleri arasında Naci Özkaya, Selahattin Tetik, Kadri Aytaç, Valeriu Neagu, Fethi Demircan, Mehmet Başaygün, Oğuz Çetin, Osman Özköylü, Ümit Özat, Sait Karafırtınalar, Giray Bulak gibi isimler yer alır.

Boluspor, yönetim açısından şanslı bir kulüptür. Çok uzun süre alt liglerde mücadele eden kırmızı beyazlı takım, diğer 1.Lig ve 2.Lig ekipleri gibi herhangi bir transfer yasağı cezası ile muhattap olmak zorunda kalmadı. Ayrıca, kulübün puan silme cezası almadığını da söylemek gerekir.

Boluspor’un Ligdeki Performansı ve Tarihçesi

Boluspor, hem Süper Lig’de hem de alt liglerde mücadele etmiş bir kulüptür. Kulüp, Süper Lig’de ilk olarak 1970 – 1971 sezonunda yer almıştır. Son defa 1991 – 1992 sezonunda Süper Lig’de mücadele etme şansını yakalamıştır. Toplam yirmi sezon Süper Lig’de yer aldığını söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, 16 sezon 1.Lig’de, 16 sezon 2.Lig’de ve dört sezon da 3.Lig’de mücadele etmiştir.

boluspor.net-tarihce Boluspor tarihçesi

Boluspor’un Taraftar Kültürü ve Marşları

Boluspor taraftarları oldukça centilmen ve fair-play ruhunu benimsemiş insanlardır. Gerek Yarenler gerekse de diğer taraftar grupları, yıllardan bu yana herhangi bir olaya karışmamışlardır. Maçlarda taşkınlık yapmayan Boluspor taraftarları, neredeyse tüm kulüplerin taraftarları ile güzel ilişkiler kurmuşlardır.

Boluspor taraftarları, takımlarına olabilecek en güzel şekilde destek vermeleri ile bilinirler. Kulübe ait çok sayıda marşı Youtube’dan dinlemek mümkündür.