Abdülkadir Bitigen Bu Sezon Süper Lig’de En Çok Görev Alan Hakem Oldu

Süper Lig’de 2022 – 2023 sezonu geçtiğimiz hafta oynanan son hafta maçları ile geride kaldı. Şampiyon Galatasaray olurken Giresunspor ve Ümraniyespor Süper Lig’e veda ettiler. Süper Lig’in yeni ekipleri ise Samsunspor, Çaykur Rizespor ve Pendikspor! Önümüzdeki sezon Süper Lig’de 20 takım mücadele edecek. Yeni sezon 11 Ağustos 2023 tarihinde başlayacak.

Takdir edersiniz ki, Süper Lig’de mücadele eden kulüpleri memnun etmek pek mümkün değil! Bu sezon Süper Lig’de 19 takım vardı. Neredeyse her takımın sezon içerisinde bilhassa hakemlerden şikayet ettiğini söylemek mümkün! Galatasaray, sezonun ilk yarısında 2-0’dan 2-2’ye gelen Alanyaspor maçındaki hakem kararlarına büyük tepki göstermişti.

Fenerbahçe, puan kaybettiği Adana Demirspor maçında oyuncusu Mert Hakan Yandaş’ın golünün sayılmamasından dolayı TFF’ye ve MHK’ye itirazlarda bulunmuştu. Beşiktaş, Trabzonspor ve diğer takımların da benzer sorunlar yaşadıklarını söylemek mümkün!

Abdülkadir Bitigen Sezonun Güven Veren Hakemlerinden Birisi Oldu

Merkez Hakem Kurulu’nun bu sezon en çok görev verdiği hakem Abdülkadir Bitigen oldu. 1984 doğumlu hakem, sezon boyunca tam 19 maçta düdük çaldı. Bunun yanı sıra, iki derbiyi yönetti. Yönetmiş olduğu maçlarda beş defa kırmızı kartına başvurdu. Ayrıca, beş kez penaltıya hükmetti. Sarı kart gösterme konusunda çekingen davranmayan Bitigen, yönetmiş olduğu maçlarda tam 74 defa sarı kartına başvurdu.

Abdülkadir Bitigen dışında en çok görev alan diğer iki hakemin Ali Şansalan ve Zorbay Küçük olduğunu söyleyebiliriz. Her iki hakem de 2022 – 2023 sezonunda tam 18 maçta görev aldı. Takdir edersiniz ki, derbileri yönetmek kolay değil! Derbilerdeki performansından dolayı eleştirilen çok sayıda hakem bulunuyor. MHK, bu sezon derbi maçlarda en çok Halil Umut Meler’e görev verdi. Kendisi, bu sezon 14 Süper Lig maçında görev aldı. Söz konusu maçların beşi derbiydi. Abdülkadir Bitigen, Ali Şansalan ve Volkan Bayarslan, sezon boyunca iki derbi maçında görev alan hakemlerdi. Bu sezonun en çok eleştirilen hakemlerinden birisi olan Ali Palabıyık yalnızca bir derbide düdük çaldı.

Penaltı ve Kırmızı Kart İstatistikleri Dikkat Çekici!

Herhangi bir maçta penaltı olması veya bir oyuncunun kırmızı kart görmesi, söz konusu maçın kaderine doğrudan etki eder. Bu yüzden, hakemlerin söz konusu kararları verirken iki kere düşünmeleri gerekir. 2022 – 2023 sezonunda en çok kırmızı kart gösteren hakemler, Mete Kalkavan ve Halil Umut Meler idi. Her ikisi de bu sezon 14 maçta düdük çaldı. Tam yedi kez oyunculara kırmızı kart gösterdiler.

Biraz da penaltı istatistiklerinden bahsedelim! Kadir Sağlam, sezon boyunca 15 maçta düdük çaldı. Bu maçlarda tam sekiz defa penaltıya hükmetti. Sezon boyunca 14 maçta görev yapan Mete Kalkavan da sekiz kez penaltı noktasını gösterdi.