Boluspor Neden Başarısız Bir Sezon Geçirdi

TFF 1.Lig’in sona ermesi ile beraber kulüpler 2021 – 2022 sezonunun değerlendirmesini yapmaya başladılar. Nasıl bir sezon geçirdiğini değerlendiren kulüplerden birisi de Boluspor! Kırmızı beyazlı takım; sezon başında ilk iki içerisinde yer almayı ve doğrudan Süper Lig’e yükselmeyi hedefliyordu. Ancak, bu hedefine sezonun hiçbir döneminde ulaşamadı. Boluspor’un başarısız olmasının birden çok sebebi bulunuyor. Gelin, kulübün 2021 – 2022 sezonunu nasıl geçirdiğine bir göz atalım!

Boluspor Ligi Sekizinci Sırada Bitirdi

Kırmızı beyazlı takım; bu sezon TFF 1.Lig’de 36 maçta boy gösterdi. Söz konusu maçların sadece 14’ünden galibiyet ile ayrılarak Süper Lig hedefine ulaşamayacağının sinyalini verdi. Bunun yanı sıra, sekiz maçı da bir puan ile tamamladı. Son olarak, 14 yenilgi alarak taraftarlarını üzdüğünü ifade edebiliriz. Boluspor; topladığı 50 puan ile ligi sekizinci sırada tamamladı. Herkesin bildiği gibi ilk ikideki takımlar doğrudan Süper Lig’e yükseliyorlar. Üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı sıradaki takımlar ise Süper Lig’e yükselen üçüncü takım olabilmek adına play-off oynama hakkını elde ediyorlar.

Boluspor ile ligi altıncı sırada bitiren Eyüpspor arasında yedi puan fark vardı. Kırmızı beyazlı takım; bilhassa ligin ikinci yarısında istikrarlı bir performans gösteremediği için Eyüpspor’dan fark yedi. Aksi takdirde, kendisini play-off mücadelesi yaparken bulabilirdi.

Mütevazi Kadro ile Mücadele Etmek Son Derece Zordu

Boluspor; birçok TFF 1.Lig takımı gibi maddi sorunlar ile mücadele etti. Bilhassa Euro ve Amerikan doları karşısında hızlı bir şekilde değer kaybeden Türk lirası; Boluspor’un da geleceğini olumsuz etkiledi. Kırmızı beyazlı takım; 2021 yılının Mayıs ayında oldukça kötü bir durumdaydı. O dönemin kulüp başkanı Abdullah Abat; bitik bir durumda olduklarını ifade ederek görevi bırakabileceklerini söylemişti. Maddi kaynağa ihtiyaçlarının olduğundan bahsetmişti. Futbol federasyonundaki alacaklarının dışında herhangi bir gelirlerinin bulunmadığını ifade etmişti.

Transfer yapamayan ve tüm sezonu son derece mütevazi bir kadro ile geçirmek zorunda kalan Boluspor; hali hazırdaki durumu dikkate alındığında ligi sekizinci sırada bitirerek fena bir sezon geçirmemiş oldu.

Maddi Sorunlar Devam Ediyor

Boluspor; 2022 – 2023 sezonu öncesinde yine maddi sorunlar ile mücadele edecek. Hatta, kulübe destek olmak amacıyla Her Destek Bir Umut kampanyası başlatıldı. Başkan Savaş Abak ve yönetim; Boluspor’u içerisinde bulunduğu durumdan çıkarmak adına her şeyi yapacaklarını ifade etti. Fakat, kulübün 2022 – 2023 sezonu için transfer yapması zor gözüküyor.

Gol Yollarındaki Sıkıntılar Dikkat Çekiciydi

Boluspor; sezon boyunca bilhassa hücumda ciddi sıkıntılar yaşadı. Takımın gol yollarında daha etkili olması gerekiyordu. Kabongo Kasongo; sezonu 11 gol ile tamamladı. Fakat, diğer oyuncuların yeterli gol ve asist katkısında bulunamadıklarını söylemek gerekir. Birçok maçta gereksiz puanlar kaybeden Boluspor hücum oyuncularından beklenen verimi de alamadı.