Fenerbahçe 4’lü Savunmada Kazanıyor

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe süper ligde şampiyonluk yarışı içinde olan takım 26 maç sonunda 18 galibiyet 3 beraberlik ve 5 mağlubiyet ile 57 puan ile 2. Sırada yer alıyorlar.

Sezon başında Sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ nin başına tecrübeli teknik adam Portekizli Jorge Jesus geldikten sonra takım da taktiksel ve oyuncu grubun da birçok değişiklik yaşandı.

Taktik anlamda Sarı lacivertli takım Fenerbahçe de önce 4’ lü savunma yerine 3’ lü savunmaya geçildi. Tecrübeli teknik adam Portekizli Jorge Jesus ilk olarak bunu sezon başında takımın aşıladı.

Ancak sezon içinde bunu çok net gösterdi ki bazı maçlar da özellikle 3’ lü savunmanın sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ ye uymadığını bu oyuncu grubu ve lig’ e göre olmadığını daha öncede denendi ve görüldü başka takımlar ile de.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe 4’ lü savunma ile çıktıkları son maçlarında ki performansı bakıldığında son Karagümrük maçı 2 – 1 galip öncesi Alanyaspor maçı 3 – 1 Kayserispor maçı 2 – 1 galip olarak ayrıldılar.

Ellerinde ki savunmacılar zaten çok iyi olmayan Sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ nin 4’ lü savunma onlar için en ideal dizilimidir.

Kazanılan 3 Puanlarda Dizilim Hep Değişti

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ de süper lig de çıktılar son lig maçlarına bakıldığında genel de 4’ lü savunma ile oynanıp kazanılan maçlar oldu.

Süper lig de son Karagümrük maçı harika geri dönüş ile beraber doğru hamleler ile kazanışmış bir 3 puan oldu.

Savunmada takımın ellerinde ki kadroda en iyi isim hiç kuskusuz A. Szalai olurken onun yanına gelen isimler hep bir sıkıntılı oldu.

4’ lü dizilişte orta sahada ve hücum da 1 kişi fazla olmak her zaman şampiyonluğa oynayan takımlar için daha etkili olmuştur. Hücumu daha çok düşünen bir kadro ve taktik ile sahada olurlar. 4 ‘ lü oyunda son maçlarında kazanılan puanlar sonrasında artık Portekizli teknik adamın da bu inadından vaz geçip dizilişte değişiklikler yapmaya başladığını da görüyoruz.

Fenerbahçe takımı 3 stoper ile hiçbir zaman sahada olmaz olamaz şampiyonluğun en güçlü adayları geri de bu kadar kalabalık olarak beklemez.

Sezonun Geri Kalanında Bu Oyun Fenerbahçe’yi Finale Götürür

 Sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ de süper lig de şampiyonluk yarışı içinde olan takım kazandıkları maçlarında ki son maçlar özellikle Beşiktaş maçını dışarı alırsak 4’ lü oynadıkları karşılaşmada galibiyeti almasını bildiler. Oyunları iyi olmasa da 3’ lü savunmaya göre hücum da bir kere + 1 fazla olmak her zaman rakip takım için bir tehtit olur.

Fenerbahçe bunu 4’ lü oynadığında bunu çok iyi sahaya yansıttıklarını son Karagümrük maçında gördük.