Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonası’nda Çeyrek Finale Yükselmeyi Başardı

15 Ağustos 2023 tarihinde başlayan Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası, tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye, bu turnuvanın favorilerinden birisi! Milli takımımız, 24 ülkenin katıldığı turnuvada C Grubu’nda yer alıyordu. Grup maçlarını Almanya’nın Düsseldorf şehrinde oynadı. Türkiye, gruptaki rakipleri olan Yunanistan, Almanya, İsveç, Azerbaycan ve Çekya’yı zorlanmadan geçti. Beşte beş yaptı. Rakiplerine sadece bir set verdi.

Milli takımımız, son 16 turunda Belçika ile eşleşti. 27 Ağustos 2023 Pazar gününün programında yer alan Belçika – Türkiye maçı, Brüksel’de oynandı. TSİ 18.00’de oynanan maçın favorisi Türkiye idi. Gelin, seyir zevki ile voleybol severleri fazlasıyla memnun eden bu maçın detaylarına bir göz atalım!

Dört Setlik Maç Büyük Çekişmeye Sahne Oldu

Belçika, kadın voleybolunda fena olmayan ülkelerden birisi! Onların bu turnuvadaki en büyük avantajı ev sahibi olmaları idi. Her ne kadar Türkiye’nin kendilerine kıyasla çok daha iyi olduklarını bilseler de saha ve seyirci avantajlarını kullanarak bu maçtan güzel bir sonuç ile ayrılmayı düşünüyorlardı. Milli takımımız ise Belçika’dan ziyade çeyrek finaldeki muhtemel rakibi Polonya’yı düşünüyordu. Daniele Santarelli, grup maçlarında rotasyon yapmıştı. Bu maça ise ideal ilk altısı ile çıktı. Cansu Özbay, Melissa Vargas, İlkin Aydın, Ebrar Karakurt, Eda Erdem Dündar ve Zehra Güneş, ilk altıda yer alan isimlerdi. Liberomuz ise her zaman olduğu gibi Gizem Örge idi.

Maçın ilk setinde çekişme vardı. Belçika zannedildiği kadar kötü değildi. Onlar da derli toplu bir oyun oynamaya çalışıyorlardı. Yine de Türkiye ilk seti 25-22 kazanmasını bildi. İkinci sette roller değişti. Belçika, setten 25-16 galip ayrıldı. Daniele Santarelli, bu sete İlkin Aydın’ın yerine Hande Baladın ile başlamıştı. Milli takımımız, bilhassa servis karşılamakta zorlanıyordu. Pasörümüz Cansu Özbay, manşetlerin eline gelmemesinden dolayı topla uzak noktalarda buluşuyordu. Bu durum, rakip orta oyuncuların bloğa daha kısa sürede yerleşmelerine neden oluyordu.

Milli takımımız, üçüncü sette çok daha iyi bir şekilde servis karşıladı. Hande Baladın, hem hücumda hem de servis karşılamada aksamıyordu. Türkiye, bu seti 25-15 gibi farklı bir skor ile kazandı. Dördüncü sette beklenenden daha büyük bir çekişme vardı. Ne Belçika ne de Türkiye bu seti kaybetmek istiyordu. Her iki taraf da defalarca maç sayısını çevirmeyi başardı. Ancak, Türkiye, dördüncü seti 32-30, maçı da 3-1 kazanmasını bildi. Bu sayede, Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale yükseldi.

Melissa Vargas Takımın En Skorer İsmi Oldu

1999 doğumlu pasör çaprazı, maçı 27 sayı ile tamamladı. 25 hücum, iki de blok sayısı aldı. Her ne kadar sekiz defa blok yemiş olsa da hücum yüzdesi yüksekti. Ebrar Karakurt, maçı 20 sayı ile bitirdi. Hande Baladın 14 sayı ile takımına katkıda bulundu.