Nottingham Forest’in İlginç Öyküsü

Nottingham Forest FC Nottingham şehrinin bir banliyösü olan West Bridgford’da yer alan City Ground’da maçlarını oynayan profesyonel bir İngiliz futbol kulübüdür.

Kulüp an itibarıyla İngiltere futbol lig sisteminde birinci lig seviyesinde yer alan Premier League’ de mücadele eden takımlardan birisi.

Köklü bir kulüp olan Nottingham Forest FC 1865’de kurulmuştur.

Nottingham Forest FC başlıca ezeli rakipleri, kendi yöresinde bulunan Notts County ve Derby County takımlarıdır.

Premier lig şampiyonluğu bulunan Leicester City taraftarlarının ise, tarihinde 2 kez Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı alan Nottingham Forest FC karşı tek taraflı bir nefreti bulunuyor. Leicester City taraftarları Forest’tan nefret ediyorlar ancak Forestlılar Leicester’a karşı herhangi bir nefret beslemiyorlar. Sebebi ise, Forest’ın tarihlerinde Leicester’a karşı 3-0’dan büyük hezimetlerin yaşamamasıdır.

NOTTİNGHAM FOREST’İN RÜYA DOLU YILLARI

Nottingham Forest FC Clough’ın önderliğinde 1976 – 77 sezonunda birinci lige çıkmayı başardı. Nottingham Forest FC bir sonraki sezon ise, inanılmaz bir olayın altına imza atarak Forest takımı şampiyonluğa ulaştılar.

Nottingham Forest FC Kırmızılar bununla da kalmayıp, 1978 – 79 sezonunda Malmö’ yü final maçında mağlup ederek Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasını kazanma başarısı gösterdiler. Nottingham Forest FC 1979 – 80 sezonunda, dünyanın en iyi kalecilerinden biri olan Peter Shilton’un büyük payıyla Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçında Alman ekibi Hamburg’u 1 – 0 mağlup ederek bir sene önceki “Avrupa Şampiyonu” unvanını koruma başarısı da gösterdiler.

Nottingham Forest FC en başarılı döneminde rüya kadrosunda Shilton ile birlikte sağ bek Viv Anderson, orta sahada Martin O’Neill ve kanatlarda da John Robertson ve golcü Trevor Francis göze çarpan en önemli isimlerden birileri oldular. Francis aynı zamanda İngiltere’de transferi 1 milyon £ üzerinde olan ilk oyuncu olarak da İngiliz ekibin de tarihe geçen isimlerden birisi oldu.

Clough 18 yıl Nottingham Forest FC’ı çalıştırdı. Nottingham Forest ekibi Brian Clough’ın 18 yıllık yönetimi altında bir lig ve iki Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra 4 kez de EFL Cup’nı kazandı. Clough’ın başarıları Forest’ın 1992 – 93 sezonunda, 2. Lige dönmesiyle sona erdi. Brian Clough’tan sonra Forest bir daha eskisi gibi olamadı. Düştükten bir yıl sonra 1. lige dönen Forest efsanevi hocasının mirasıyla birkaç yıl UEFA Kupası’na katılım için mücadele eden ve bu kupaya katıldığında da iyi işler yapan İngiliz ekibi, ardından gelen birkaç sezonda da asansör takım kimliğine bürünerek rüya sezonunu geride bıraktılar.

NOTTİNGHAM FOREST DÜŞÜŞÜ

Nottingham Forest new signing, Dutch international Pierre Van Hooijdonk at the City Ground today with Dave Bassett, Manager at Nottingham Forest

Clough 18 yıl Nottingham Forest FC’ı çalıştırdığı dönem sonrasında Clark’tan sonra Dave Bassett başa geçti. Bu dönemde de kadroya Celtic’ten Fenerbahçe den de tanıdığımız Pierre van Hooijdonk dahil edildi, ancak Forest ligi sonuncu sırada bitirmekten kurtulamadı. Nottingham ekibi 1997 – 98’de 2. Lig şampiyonu olarak Premier League’e geri döndü.

Bassett yerine David Platt takımın başına geçerken, 1999 – 2001 arasında çalıştıran David Platt, finansal kaynakları sınırlı olan kulübe, büyük umutlarla transfer edilen ancak beklenen sonuç alınamayan Gianluca Petrachi ve Salvatore Matrecano gibi transferlere büyük paralar harcanması sonucu kulüp, borca girdikten sonra çöküş dönemi başladı.