Reha Kemal Erginer ve Kariyeri

Reha Kemal Erginer ve öğrencileri, Spor Toto 1. Lig’de geride kalan 19 maçta topladığı 24 puanla “şimdilik” 13. basamakta yer alıyorlar.

2021 – 2022 Spor Toto 1. Lig sezonunda oldukça istikrarsız sonuçlar alan Beypiliç Boluspor’un rakiplerine kıyasla bir avantajı da var.

Beypiliç Boluspor, 20 ve 21 maç oynayan diğer takımların yanında 24 puanını 19 haftada topladı. Yani bu eksik iki maçın kazanılması halinde işlerin değişebileceğinin ve Spor Toto Süper Lig için potaya girilebileceğinin göstergesi.

Elbette bu durumun avantaj olabilmesi için teknik direktör Reha Kemal Erginer önderliğindeki Beypiliç Boluspor’un maçlarını kazanması gerekiyor.

Bu noktada Beypiliç Boluspor’a gönül vermiş taraftarlar, bu sezon bir türlü istenilen galibiyet serisini yakalamayan takımlarından ve öncelikli olarak bu takımın başında bulunan teknik direktör Reha Kemal Erginer’den beklenti içindeler.

Teknik direktör Reha Kemal Erginer’in, bu zorlu görevi başarıp başaramayacağı merak edilirken onun kariyerindeki durakları hatırlamakta fayda var.

Reha Kemal Erginer Futbolculuğunda Şehir Şehir Gezdi

Futbolculuk kariyerine dünyaya geldiği şehir Manisa’da başlayan 1 Nisan 1970 doğumlu Reha Kemal Erginer, ilk adımlarını Manisaspor U – 21 takımında attı.

1989 yılında Manisaspor A takımı bünyesine alınan Erginer, 2 sene burada top koşturdu. Orta sahada görev yapan dönemin genç futbolcusu iki sezonluk Manisa macerasından sonra, Göztepe’ye transfer olarak kariyerinde önemli bir eşiği atladı.

Fakat Göztepe’de hiç performans veremedi ve sezon sonunda serbest bırakıldı.

1992 Ekim ayında Bergamaspor, onu kadrosuna kattı ve Reha Kemal Erginer kariyerinin en uzun dönemini Bergamaspor formasıyla geçirdi.

Tam 4 yıl burada top koşturan orta saha oyuncusu, 1996 Temmuz’unda serbest kaldı ve o yaz hiçbir takımla anlaşamadı.

Ocak 1997’de ise Bucaspor onu kadrosuna kattı. Lakin Buca’daki günleri de sadece 5 ay sürdü. Bir yazı daha böylece takımsız, serbest statüde geçirdi ve yine bir ocak transfer döneminde eski kulübü Bergamaspor’a geri döndü.

Bergamaspor, o dönemlerde belediye bünyesine katıldı ve adını Bergama Belediyespor olarak değiştirerek yeni bir yapılanmaya girdi. O yapılanmada deneyimli orta sahaya yer yoktu.

Soma Linyitspor’un yolunu tutan Erginer ardından sırasıyla Denizlispor ve Fethiyespor’da oynayıp futbol yaşantısının saha içindeki bölümünü noktaladı.

Teknik Direktör Olarak Daha Başarılı

Reha Kemal Erginer, futbolculuk döneminde yakalayamadığı çizgiyi teknik direktörlükte yakaladı. Kariyerine Kayserispor’un yardımcı antrenörü olarak başlayan Erginer, 2003’de Büyükşehir Belediye Ankaraspor’a geçiş yaptı.

Ankara’da ışık veren genç bir teknik direktör olarak göze çarptı ve Ankaragücü onu teknik ekibe dahil etti.

Ankaragücü’nde 5 yılda 11 farklı teknik direktörle çalıştıktan sonra Manisaspor’a döndü ve önce yardımcı antrenörlük sonra ise teknik direktörlük yaptı.

Manisaspor’da 41 maçta 1,54 puan ortalaması yakaladıktan sonra sırasıyla ilk defa Beypiliç Boluspor’a 2014’te geldi. O dönem 35 maçta 1,26 ortalama yakaladı ancak bu yeterli görülmedi.

Balıkesirspor ve Denizlispor maceralarının ardından şimdi bir kez daha Beypiliç Boluspor’un başında olan Reha Kemal hoca, kariyerinin en çok maça çıktığı takımında 53 maçta 1,43 ortalamayla devam ediyor.