Boluspor 21. Haftayı Bay Geçecek

Boluspor 2021/2022 sezonunun ilk devresinde oynadığı 18 maçta aldığı 5 galibiyet, 6 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 21 puan toplayabilen ve hayal kırıklığı yaşayarak ilk devreyi 14’üncü sırada tamamlamıştı. İkinci devrede oynadığı ilk maçta ligin son sırasında yer alan Balıkesirspor karşısında sahadan 1-0 galip ayrılarak haftayı 10’uncu sırada kapattı ve moral buldu.

Bununla birlikte Bolu temsilcisinin ligin 20’inci haftasında oynadığı oyunun da taraftarları ve camiayı memnun etmekten uzak kaldığını ve Balıkesirspor’un sahadan puanla ayrılması durumunun da kimseyi şaşırtmayacağı bir maç oynandığını ifade etmek yanlış olmaz. Boluspor’da halen oyuna dair kronik problemler devam ediyor ancak Reha Erginer ve öğrencileri için hem kriz hem de fırsat olabilecek durum ise Boluspor’un 21’inci haftayı bay geçecek olması. Bu durumun takıma getirdiği hem avantajlar hem de dezavantajlar var.

Boluspor’un 14 Günlük Boşluğu

2021/2022 sezonunda TFF 1.Lig’in ilk yarısında iyi bir performans sahneye koyamayan ve devreyi 14’üncü sırada tamamlayan Boluspor, taraftarları ve camiası tarafından sert eleştiriler almıştı.

Tam bir orta sıra takımı haline geldiği yönünde suçlamalara maruz kalan Boluspor’da en azından bu sezonluk hedef ligi gerçekten de orta sıralarda bitirebilmek olsa da bu sezon takımlar arasındaki puan farkının çok küçük olması Boluspor adına bir avantaja dönüşebilir.

Play-Off potasında yer alan son takım olan İstanbulspor’un kendisinden 6 sıra daha aşağıda bulunan Kocaelispor ile arasında sadece 6 puanlık fark yer alıyor ve bu durum Boluspor adına da eğer kritik dönemeçlerden dönebilirse bir sürprize imza atabileceği anlamına geliyor.

Boluspor’un sezonun başlangıcından bu yana kronikleşen problemlerini çok iyi tahlil etmesi gerekiyor zira bu 14 günlük aradan sonra oynayacağı Tuzlaspor maçından sonra bir 14 günlük boşluğunun daha olması takım adına büyük bir avantaja çevrilebilir.

Transfer yasağının kaldırılması ile alakalı yönetimin çalışmaları sürüyor ancak Reha Erginer ve teknik ekibinin eldeki kadroyla da neler çıkarılabileceğini daha detaylı tartışması gerekiyor. Ligdeki puan farkının dar olması aynı zamanda özellikle Boluspor gibi orta sırada yer alan takımların tek bir puan kaybıyla birlikte küme düşme hattının ateşini ensesinde hissetmesine sebep olabilir.

Psikolojinin İyi Yönetilmesi Şart

Bu bağlamda Reha Erginer’in işi daha da zorlaşıyor. Çünkü, Boluspor’un Tuzlaspor ile yapacağı maçtan aldığı bir mağlubiyet kuvvetle muhtemel takımı alt sıralara doğru geriletecek ve bu durum da bir sonraki 14 günün Tuzlaspor maçının telafi edilmesine yönelik çalışmalarla geçmesine sebep olacak.

Tuzlaspor her ne kadar lige iyi bir başlangıç yapıp bir dönem ilk 4’e kadar tırmanmayı başarsa da özellikle ilk devrenin son 6 haftasında gösterdiği kötü performans ve bu devreye de Ankaragücü karşısında alınan mağlubiyet ile yapılan başlangıç İstanbul temsilcisini 21’inci hafta öncesi Boluspor’un altına kadar indirmiş durumda.

Tuzlaspor, Boluspor’un bay geçtiği 21’inci haftada Altınordu ile karşılaşacak ve bu maçtan da alınacak bir olumsuz sonuç 22’inci haftada oynanacak maç öncesi Boluspor’un lehine olabilir.