Boluspor'da yeni yapılanma

BOLUSPOR’DA YENİ YAPILANMA

Geride bıraktığımız 2021 2022 futbol sezonunda 1. Lig’de mücadele eden ve zor günler yaşayan Boluspor’da Başkan Abdullah Abat, ligin bitmesine 4 maç kala istifa etmişti. Ancak buna rağmen Boluspor ligin son 4 maçını da ev sahibi ya da deplasman olduğu fark etmeksizin 2-1’lik skorlarla kazanıp ligde kalmış, dahası ligi 8. sırada tamamlamıştı. Yakın zaman önce yapılan başkanlık seçiminde de bu konu gündeme gelmiş ve son 4 maçta, üstelik de takım düşme hattındayken istifa eden eski başkan Abdullah Abat ile Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan arasında bu konu sebebiyle bir tartışma da yaşanmıştı. Diğer yandan kongrede başkan olarak, 6 yıl önce de bu görevi üstlenmiş olan Savaş Abak seçildi.

”50 Milyon Türk Lirasına İhtiyaç Var”

Altı yıl sonra yeniden bu görevde olduğu için mutlu olduğunu belirten Başkan Savaş Abak kongrede başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Zor bir kongre geçirdik. Mali tablo çok iyi değil. Biz gerekeni söyledik. Şu saatten sonra eski başkan, eski yöneticiler ve sizler topyekûn birlik beraberlik içerisinde Boluspor’u yönetmemiz gerekiyor. Kulübün temiz 50 milyon Türk Lirası’na ihtiyacı var. Orada bazı davalarda var. Yüksek de bir temlik var. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde kulübümüzü yönetmeye gayret göstereceğiz.” Diğer yandan ligin son 4 haftasında, Boluspor küme düşme hattındayken ekibi ile birlikte istifa eden eski başkan Abdullah Abat ve ekibi mali yönden ibra edilmedi. Yeni yönetime ise kulübün şirketleşmesi için ayrıca yetki de verildi.

Yeni Hoca Sait Karafırtınalar Oldu

44 gün boyunca Boluspor’da kalıp 2.5 puan ortalaması tutturan altyapı koordinatörü Osman Nuri Işılar ise yeni sezon ve yeni yönetimle birlikte teknik direktörlük görevini bıraktı. Yeni başkan Savaş Abak, göreve gelir gelmez vakit kaybetmeden Sait Karafırtınalar’ı takımın başına getirdi ve kendisiyle 2 yıllık bir anlaşma imzalandı. İmza sırasında düzenlenen basın toplantısında taraftarın desteğini isteyen Sait Karafırtınalar, daha önce de Boluspor’da çalıştığını, camiayı, hedefleri bildiğini ve taraftarın desteğiyle bu hedeflere ulaşacaklarını söyledi. İmza töreninde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da hazır bulundu. Tanju Özcan’ın takımla bu kadar ilgili olması ve özellikle de geçtiğimiz sezonun sonunda son 4 maç kala yönetim istifa etmişken takımı sahipsiz bırakmaması Bolu camiasınca büyük takdir kazanmış durumda. Sait Karafırtınalar’ın Boluspor’dan ne kadar ücret alacağı ise toplantıda açıklanmadı. Ancak kulüpte, neredeyse tüm kulüplerde olduğu üzere, şu an bir ekonomik sıkıntı olduğu ve transfer konusunda çok da rahat hareket edilemeyeceği çok açık. Geçtiğimiz sezon Boluspor’da en golcü ismi olan ve taraftarın sevgilisi haline gelen Kongolu oyuncu Kabongo Kasongo‘nun ise sözleşmesi devam etse de ligin son maçlarında kendisi pek tercih edilmemiş ve üst üste 4 galibiyet ile lige kalınan dönemde toplamda sadece 60 dakika sahada kalmıştı.