Boluspor’un Son Raporu Hazır

2016/2017 ve 2017/2018 sezonlarında play-off oynayan ancak çeşitli aşamalarda lig yükselme hayallerine veda eden ligin gediklisi Boluspor, bahsi geçen sezonlardan bu yana artık daha iddiasız bir takım kimliği kazandı. 2018/2019 sezonunu küme düşme hattının bir sıra üstünde, geçtiğimiz sezonu ise 12. Sırada tamamlayan Karadeniz Ekibi için işler anlaşıldığı üzere pek de iyi gitmiyor.

Tehlike Boluspor İçin

Üst üste ulaştıkları iki play-off derecesinin de sonunu getiremedikten sonra hem camia hem de oyuncular olarak travma yaşayan Bolu ekibinin bundan çok daha iyi olmaya ihtiyacı var. 15 yıllık bir süreden bu yana 1. Lig’de mücadele eden ekibin Süper Lig’e olan hasreti de neredeyse 30 seneye yaklaşmış durumda.

Süper Lig’de de play-offun oynandığı, Beşiktaş’ın da sorunlarla boğuştuğu bir dönem olan 2011/2012 sezonunda Boluspor, Beşiktaş’ı Türkiye Kupası’nda da eleyerek kendisini futbolseverlere hatırlatmıştı. Bu gibi başarılara dahi artık hasret gözüyle bakan Boluspor’un üstündeki bu ölü toprağını atamaması, vasata alışması halinde 1. Lig macerasını dahi sürdürememe tehlikesi olabilir.

2021/2022 Sezonu ve Değerlendirme

Bu sezon oynadığı 2 maçta herhangi bir galibiyet alamadan devam eden ve bir maç da “bay geçen” Boluspor için bu başlangıç tahmin edileceği üzere pek mutlu edici değil. 2020’nin sonbaharından bu yana Boluspor’u idare eden Reha Erginer’in bu duruma nasıl bir çözüm bulacağı da merak konusu. Büyük ölçüde genç bir kadrodan oluşan Boluspor kadrosu, bir harmoniyi yakalayabilirse eğer Bolu takımının geleceği için da umut verebilirler.

Ancak 1. Lig gerçekten psikolojik bir savaşın verildiği, rekabetin çok üst düzey bir lig olduğu göz önünde bulundurulduğunda zaman zaman saha içi tecrübeye çok ihtiyaç duyulan bir sahne haline gelebiliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda bu gençlik Boluspor’un başını tehlikeye sokabilir. Transfermarkt verilerine göre yaş ortalaması 24.6 olan ekibin en değerli oyuncusu da bu sene transfer edilen sağ kanat oyuncusu Odise Roshi. Kuvvetle muhtemel takıma tecrübeyi kazandıracak olan oyuncu 30 yaşında ve açıkçası kadronun diğer isimleri gibi o da vasatın çok üstünde bir oyuncu değil. 2. Lig’ten yeni yükselen Eyüpspor’un dahi önemli transferler yaptığı bu süreçte Boluspor neyi amaçlıyor bunu da sezon boyunca göreceğiz