Fenerbahçe’nin Brezilyalı Yıldızı Ülkesine Dönüyor

Fenerbahçe, 2023 – 2024 sezonu öncesinde birçok ismi kadrosuna katarken bazıları ile de yollarını ayırdı. Başkan Ali Koç, takımdan ayrılmaya yanaşmayan isimlerin sözleşmelerinin dondurulmasına karar verdi. Onlardan birisi de Luan Peres!

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Fenerbahçe, Luan Peres’i 2022 yılının Temmuz ayında Olimpik Marsilya’ya 5.23 milyon Euro ödeyerek kadrosuna kattı. Oyuncu ile üç yıllık sözleşme imzaladı. Oyuncunun Fenerbahçe ile olan sözleşmesi 30 Haziran 2025 tarihinde sona erecek. Ancak, Luan Peres – Fenerbahçe birlikteliği daha önce sonlanacakmış gibi duruyor. En azından yaşanan gelişmeler bunu gösteriyor.

Brezilyalı Stoper Beklentileri Karşılayamadı

Luan Peres, geçtiğimiz sezon Fenerbahçe forması ile Süper Lig’de 11 maçta görev yaptı. Bu maçların dokuzuna ilk 11’de başlarken iki maçta oyuna sonradan girdi. Sahada 785 dakika kaldı. Defanstaki başarısına ek olarak takımına bir de gol katkısında bulundu. Ayrıca, 2022 – 2023 sezonunda diğer kulvarlar ile beraber toplam 20 maçta görev yaptı. Sahada bin 437 dakika kaldı. Sezonu bir gol ve bir asist ile bitirdi. İki defa sarı, bir defa da kırmızı kart gördü.

Fenerbahçe, Luan Peres’i büyük umutlarla transfer etti. Oyuncunun hem sol stoper hem de sol bek olarak forma giyebilmesi ciddi bir avantaj gibi duruyordu. Fenerbahçe, bu oyuncudan uzun süre faydalanmayı hedefliyordu. Fakat, işler farklı gelişti. Luan Peres, henüz Eylül ayında sakatlık yaşadı. Bu yüzden, sahalardan uzun süre ayrı kaldı. Ocak ayında sahalara geri döndü. Fakat, Şubat ayında bir sakatlık daha yaşadı. Söz konusu sakatlığın etkilerini Nisan ayında atlatabildi. Sezonun kalan kısmında fena olmayan bir performans ortaya koydu. Ancak, taraftarlar, Luan Peres’in yeni sezonda takımda kalmasına pek sıcak bakmıyorlardı.

Rodrigo Becao ve Alexander Djiku’nun Gelişi Luan Peres’i Olumsuz Etkiledi

Fenerbahçe, yeni sezon öncesinde kadrosunu iki kaliteli stoper ile takviye etti. Geçtiğimiz sezonu Ligue1 ekiplerinden Strasbourg’da geçiren Alexander Djiku, herhangi bir bonservis bedeli olmadan kadroya katıldı. Buna ek olarak, uzun süreden bu yana Udinese’de top koşturan Rodrigo Becao da yüksek bir bonservis bedeli karşılığında transfer edildi. Teknik direktör İsmail Kartal, stoperde Rodrigo Becao – Alexander Djiku ikilisine yer vermeyi düşünüyordu. Bu iki oyuncunun yedekleri Serdar Aziz ve Jayden Oosterwolde olacaktı. Söz konusu denklemde kendisine yer bulamayan isim tahmin edebileceğiniz üzere Luan Peres idi.

Santos Oyuncuyu Kadrosuna Katmayı Hedefliyor

Luan Peres’in sözleşmesi yeni sezon öncesinde biraz da mecburiyetten donduruldu. 29 yaşındaki stoper, önemli bir diz sakatlığı yaşadı. Kendisi, sahalardan uzun bir süre ayrı kalacak. Fenerbahçe yönetimi, hali hazırda kadroda 16 yabancı futbolcu olmasını fırsat bilerek Luan Peres ve Lincoln’ün sözleşmelerini dondurdu. Santos, oyuncuyu kadrosuna katmak istiyor. Bu transfer, şartlar uygun olduğu takdirde Ocak ayında gerçekleşebilir.