Galatasaray Ezeli Rakibine Bir Çalım Daha Atmaya Hazırlanıyor

2023 yazı olağandışı gelişmelere şahit oluyor. Geçmiş yıllarda da Galatasaray ve Fenerbahçe’nin aynı oyuncuya talip olduğunu görmüştük. Ezeli rakipler; Vedat Muriqi, İrfan Can Kahveci ve Mert Hakan Yandaş transferlerinde karşı karşıya gelmişlerdi. Fenerbahçe, bu tür transfer yarışlarından genel olarak galip ayrılıyordu. Galatasaray ise maddi konularda kendisini zorlamamayı tercih ediyordu. Fakat, 2023 yılının Ağustos ayında olduğumuz şu günlerde rollerin değiştiğinden bahsedebiliriz.

Fenerbahçe Wilfried Zaha’yı Galatasaray’a Kaptırdı

Fenerbahçe, yıllardan bu yana Premier Lig’de top koşturan ve Crystal Palace ile olan sözleşmesi sona eren Wilfried Zaha ile çok uzun süredir ilgileniyordu. Hatta, oyuncunun menajerliğini yapan ağabeyi, geçtiğimiz aylarda Fenerbahçe – Trabzonspor maçını izlemek ve transfer görüşmesi yapmak adına Türkiye’ye gelmişti. Fenerbahçe, o dönem oyuncunun isteklerini karşılanamaz bulduğu için transferden vazgeçti. Ancak, sarı lacivertli kulübün Wilfried Zaha’ya olan ilgisi hiçbir zaman bitmemişti. Fenerbahçe’ye yakın olan muhabirler, bu transferin en kısa süre içerisinde biteceğini söylüyorlardı.

Tarihler 23 Temmuz 2023’ü gösteriyordu. Galatasaray, o gün öğleden sonra hem resmi sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından Wilfried Zaha ile görüşmelere başlandığını duyurdu. Fildişi Sahilli oyuncu, aynı gece geç saatlerde Türkiye’ye geldi. Başkanvekili Erden Timur, yalnızca birkaç gün içerisinde Wilfried Zaha’nın transferini bitirmişti. Fenerbahçe, Wilfried Zaha’yı ezeli rakibine kaptırmış olmaktan dolayı üzüntülüydü.

Sarı Lacivertli Kulüp Tete Transferinden Sonuç Alamadı

Fenerbahçe, kadrosunu kaliteli bir sağ kanat ile takviye etmeye kararlıydı. Wilfried Zaha’nın ardından gündeme gelen isim Tete oldu. Brezilyalı futbolcu, son olarak Ukrayna’nın Shakhtar Donetsk kulübünde top koşturmuştu. Ancak, savaş sebebiyle bu kulüpten ayrılmak zorunda kalmıştı. Kiralık olarak Olimpik Lyon’da ve Leicester City’de forma giydi.

Tete, geçtiğimiz haftalarda Shakhtar Donetsk ile olan sözleşmesini feshetti. Bonservissiz oyuncu statüsünü elde eden oyuncu, tatil için Türkiye’ye geldi. Bodrum’a gitmeden evvel menajeri ile beraber İstanbul’a uğradı. Burada Fenerbahçe ile transfer görüşmeleri yaptı. Fenerbahçe, oyuncunun şartlarını öğrendi. Spor muhabirlerinin iddiasına göre oyuncu, Fenerbahçe’den yıllık 5 milyon Euro garanti ücret ve 5 milyon Euro da imza parası talep etti. Fenerbahçe, söz konusu teklifleri kabul edilemez buldu. Oyuncunun transferinden kesin olarak vazgeçti.

Fenerbahçe, 7 Ağustos 2023 günü resmi sitesinden bir açıklama yaparak Tete’nin kendilerine önerildiğini ancak oyuncunun transferinin teknik, hukuki ve finansal açıdan mümkün olmadığını dile getirdi.

Galatasaray Tete’ye İmza Attırmaya Hazırlanıyor

Galatasaray’a yakın olan muhabirlerin iddiasına göre Tete Galatasaray ile anlaştı. Brezilyalı futbolcuya 4 milyon Euro civarı imza parası, 2.75 milyon Euro civarı da yıllık ücret ödenecek. Ancak, yine de kesinleşen bir durum olmadığını söylemeliyiz. Galatasaray avukatları, oyuncunun hukuki durumunu araştırıyorlar. Bu konuda bir soruna rastlanmadığı takdirde oyuncunun Galatasaray’a imza atacağından bahsedebiliriz.