İsveç 5 – 0 Azerbaycan

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde F Grubunda İsveç kendi sahasında Azerbaycan ile Friends Arena’ da karşı karşıya geldi.

İsveç elemelere kötü başlayarak ilk maçında Belçika’ ya 3 – 0 ‘ lık skor ile mağlup olduktan sonra ikinci maçında Azerbaycan’ a patladılar.

Ev sahibi takım İsveç ‘in favori olarak çıktıkları karşılaşma da sonuç da beklendiği gibi oldu diye biliriz. İsveç konuk ettiği Azerbaycan’ ı 5 – 0’ lık net skor ile mağlup ederek ikinci maçında 3 puan ile tanışmış oldular.

İsveç’ e galibiyeti getiren golleri ilk yarıda gol perdesini 38’ dakikada E. Forsberg’ den gelirken ikinci yarıda ise, 65’ dakikada ( KK ) B. Mustafazadə, 79’ dakikada V. Gyökeres, 88’ dakikada.  J Karlsson ve karşılaşmada son sözü ise 89’ dakikada A. Elanga söyleyerek sahadan 5 – 0’ lık net bir skor ile ayrıldı.

F grubunda üçüncü karşılaşmalar 17 Haziran’ da oynanırken Azerbaycan kendi sahasında Estonya ile karşı karşıya gelirken İsveç ilk haftayı Bay geçerken ikinci hafta 20 Haziran’ da Avusturya deplasmanına konuk olacaklar.

İsveç Rakibi Azerbaycan’a Hiç Şans Tanımadı

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde F Grubunda İsveç kendi sahasında Azerbaycan’ a hiç şans vermediği karşılaşmada rakibini 5 – 0 ‘ lık net skor ile mağlup ederek elemeler deki ilk 3 puanını da almış oldular.

Rakibine göre İsveç ‘in kadro kalitesi tabi ki daha iyi olduğu gibi ilk maçta Belçika yenilgisi ile kendi sahasında taraftarı önünde kazanmak istediler.

İlk yarıda iyi savunma yapan Azerbaycan’a karşı tek gol ürete bilen ev sahibi takım İsveç ikinci yarıda ise oyunu tamamen istedikleri gibi yönetirken aradıkları goller de peş peşe gelerek sahadan farklı bir skor ile galip olarak ayrılmasını bildiler.

Azerbaycan ilk maçında da Avusturya’ ya 4 – 1 mağlup olmuştu.

İsveç – Azerbaycan Maç Bilgileri

STAT: Friends Arena

HAKEMLER: Stéphanie Frappart ( Orta Hakem ), Mikael Berchebru, Mathieu Grosbost ( Yardımcı Hakem ), Bastien Dechepy ( 4. Hakem )

İSVEÇ: Robin Olsen, Linus Wahlqvist, Victor Lindelof, Hjalmar Ekdal, Gabriel Gudmundsson, Dejan Kulusevski, Samuel Gustafson, Mattias Svanberg, Emil Forsberg, Viktor Gyokeres, Alexander Isak

TEKNİK DİREKTÖR: Jan Andersson

AZERBAYCAN: Emil Nazim Balayev, Hojjat Haghverdi, Bahlul Mustafazada, Anton Krivotsyuk, Elvin Cafarquliyev, Emin Makhmudov, R. Richard, Aleksey Aleksandrovich Isayev, Toral Bayramov, Renat Dadashov, Ramil Sheydaev

TEKNİK DİREKTÖR: Giovanni Girolamo De Biasi

SARI KARTLAR: V. Gyökeres ( İsveç ), E. Cəfərquliyev, A. Isaev ( Azerbaycan )

GOLLER: 38’ dakikada E. Forsberg, 65’ dakikada ( KK ) B. Mustafazadə, 79’ dakikada V. Gyökeres, 88’ dakikada.  J Karlsson, 89’ dakikada A. Elanga ( İsveç )