Milli Takım 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasında Liderliği Hırvatistan’a Kaptırdı

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde A Milli futbol takımımız ikinci maçında Bursa ‘da Hırvatistan ile karşı karşıya geldi.

A Milli takımımız iyi başladığı karşılaşmada maalesef sahadan 2 – 0 ‘ lık mağlubiyet ile ayrılarak 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde ikinci maçında ilk mağlubiyetini Hırvatistan karşısında alarak liderliği de hediye etti.

Konuk takım Hırvatistan’a galibiyeti getiren golleri ilk yarıda 20’ dakikada ve 45 + 4 ‘ dakikada M. Kovačic’ den geldi.

Karşılaşma sonun da A Milli futbol takımımız iki maç sonun da 3 puanda kalarak D grubunda 3. Sırada yerleşirken, konuk Hırvatistan ise puanını 4 yaparak liderlik koltuğuna oturdular.

Hırvatistan Karşısında Girdiği Pozisyonlarda Golü Atmak Zorundasın

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde A Milli futbol takımımız Bursa‘da Hırvatistan ile karşı karşıya geldiği karşılaşmadan 2 – 0 ‘lık mağlubiyet ile ayrılırken ilk yarıda özellikle girdiğimiz net pozisyonları kaçırınca Hırvatistan faturayı kesmiş oldu.

A Milli futbol takımımız ilk yarıda gayet iyi oynadığımız karşılaşmada bulduğumuz pozisyonları gole çeviremeyince rakip Hırvatistan tecrübesi ile ilk ataklarında kalemize geldikleri ilk pozisyonda golü ağlarımıza bırakmayı başardılar.

Hırvatistan karşısında A Milli futbol takımımız da ilk yarıda özellikle Cengiz ve özellikle Kerem ‘in pozisyonun da kalecisi harika çıkardı. İki net pozisyonda da Hırvatistan kalecisi çok iyi müdahaleler de bulunarak tecrübesini bir kez daha göstermiş oldular.

İlk yarıda orta sahada takımın en tecrübeli isimi olan Hakan Çalhanoğlu ‘da sakatlanıp çıkınca orta sahada oyun Hırvatistan ‘ın istediği gibi gitmeye başlamıştı.

A milli takımımız sahaya beklendiği gibi 4’ lü savunma ile başlayarak kalede Mert Günok Zeki Çelik, Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Ferdi Kadıoğlu dörtlüsü ile savunmada başladılar.

Orta sahada ki kurgu da aslında en doğrusuydu. Salih Özcan, Orkun Kökçü ve Hakan Çalhanoğlu ile Hırvatistan orta sahasına üstünlükte sağladık. Özellikle Hakan Çalhanoğlu 6 numarada savunma önünde çıkışlar da pas trafiğini iyi yönetirken Salih ve Orkun da rakibe ön alanda iyi parselleme yaparak pas geçişlerinde enerjileri ile destek oldular.

Hücumda Kerem ve Cengiz ilk yarıda iyi bir oyun ortaya koysalar da değişikliler de Cengiz ikinci yarı hemen başında oyundan alına bilirdi. Kerem tam tersi maç sonuna kadar oyunda kalması gerekiyordu.

Değişiklikler İle Stefan Kuntz Sınıfta Kaldı

Karşılaşmanın ilk yarısı 2 – 0 geri de tamamlandıktan sonra A Milli takım ‘da değişikliler pek te doğru olmadı.

Hakan’ın yerine ilk yarıda İsmail ‘i 6 numaraya yollayıp aynı performansı sergilemen çok yanlıştı ki ikinci golü de İsmail hatası ile oldu.

Arda Güler ikinci yarıda daha erken oyuna dahil olması gerekirken Kerem oyunda kalması hücumda daha kalabalık olarak yer almak gerekiyordu.