Boluspor İstatistiklere Rağmen Puan Kaybetti

Spor Toto 1. Lig’in 29’uncu haftasında Beypiliç Boluspor 10 kişi tamamladığı maçta Nasadoge Menemenspor deplasmanından eli boş döndü.

Teknik direktör Reha Kemal Erginer’in öğrencileri iyi mücadele etseler de topu sadece 2 kez kaleye sokabildiler. Özellikle Kasongo, kaçırdığı gollerle maça damga vurdu.

Maçın İstatistikleri Neler Anlatıyor

Spor Toto 1. Lig’in 29’uncu haftasında oynanan Nasadoge Menemenspor – Beypiliç Boluspor maçının istatistikleri, oyunun gidişatı hakkında birçok şey belirtiyor.

Buna göre istatistik kağıdının başında yer alan topla oynama oranlarında, maçı 3 – 2 kaybeden takımımız Beypiliç Boluspor’un üstünlüğü göze çarptı. Maç boyunca topa daha fazla sahip olan ve bunu %53’lük bir yüzdeyle gösteren kırmızı beyazlı Bolu temsilcimiz, toplamda yaptığı 438 pasla bu istatistiği perçinledi.

Bu 438 pasın yanında 64 kere de uzun menzilli paslar deneyen teknik direktör Reha Kemal Erginer’in öğrencileri, %79’luk bir pas isabet oranıyla oynadı. Öte yandan bu oran, rakip yarı sahaya girildiği anda %67’ye kadar düştü.

Pas sayılarına bakıldığında en çok dikkat çeken noktalardan biri ise Beypiliç Boluspor’un rakibinin iki katından fazla sayıda kenar orta denemesiydi. Maç boyunca 15 orta yapan Nasadoge Menemenspor’a karşı, 35 orta yapan teknik direktör Reha Kemal Erginer’in öğrencileri ne var ki bu ortaların yalnızca %11’inda başarı sağlayabildiler.

Tüm bu istatistikler, Nasadoge Menemenspor’un merkezini başarılı bir şekilde kapattığını ve aslında takımımızı kenar ortalara mahkum ettiğini göstermesi bakımından önemli.

Pas istatistiklerinde bu sayılar ortaya çıkmışken maçın mücadele seviyesini anlatan temel istatistiklerde ise birbirine çok da uzak olmayan şeyler vardı.

İkili mücadele kazanma noktasında her iki takım da birbirlerine neredeyse mutlak bir denge kurdular. Bu mutlak dengeyi bozan ise bir iki pozisyondan Beypiliç Boluspor’un rakibe üstünlük kurabilmesi oldu.

Öte yandan hava topu mücadelelerinde ise daha iyi olan taraf Nasadoge Menemenspor oldu. Hava toplarının %58’ini kazanan Nasadoge Menemenspor, bu anlamda kırmızı beyazlı takımımıza büyük üstünlük kurmayı başardı.

Boluspor Hücumda Çok Üstündü

boluspor

Karşılaşmanın en can alıcı istatistikleri ise hücum alanında ortaya çıktı. Nasadoge Menemenspor, 3 – 2 kazandığı bir maçın istatistik kağıdında, hücum tarafında inanması güç bir performansa imza attı. Bir diğer yandan teknik direktör Reha Kemal Erginer’in öğrencilerinin gösterdiği performans, rakipten daha da inanılmazdı.

Beypiliç Boluspor, yaklaşık yarım saatten fazlasını 10 kişi oynadığı maçta rakip kaleye dile kolay tam 23 şut attı.

Bu şutların sadece 7’sinin isabet bulması, maçın neden 3 – 2’lik mağlubiyetle bittiğini açıklayan sayılardan biri oldu. Üstelik kırmızı beyazlı Bolu temsilcimiz, 23 şutunun 13’ünü ceza alanı içinden kaydetti. Yani başka bir ifadeyle teknik direktör Reha Kemal Erginer’in ekibi rakip ceza sahasına girmekte pek zorlanmadı. Ancak tüm bu girişimlerden yalnızca 2 gol çıktı.

Buna karşın Nasadoge Menemenspor ise toplamda yalnızca 6 şut attığı maçta 3 kez isabet buldu. Bu 3 isabetin tamamının golle sonuçlanması ise rakip takımın ne kadar yüzdeli bir hücum performansı gösterdiğinin de bir kanıtı oldu.

Özetle 10 kişi kalmasına rağmen iyi mücadele eden takımımızı yakan şey, hücumdaki bitiricilik sıkıntısı oldu.