Boluspor’da Kaçan Fırsatlar

TFF 1.Lig’in 24’üncü haftasında oynadığı maçta Ankara Keçiörengücü ile karşı karşıya gelen Boluspor, sahadan 0-0’lık sonuçla ayrıldı. Hem taraftar desteğinin arkasında olduğu hem de 1 penaltı kaçırdığı maçta sayısız da fırsatı değerlendiremeyen Bolu temsilcisi, ileriki haftalarda kendisini çok rahatlatacak 2 puanı sahada bırakmış oldu.

Boluspor’un Üzüntüsü

Sezonun ikinci yarısına oldukça iyi bir giriş yapan ve TFF 1.Lig’de orta sıralara kadar tırmanmayı başaran Boluspor, ligin 24’üncü haftasında kendi sahasında Ankara Keçiörengücü’nü konuk etti. Kendisi gibi formda olan ve üst sıralara yükselmek isteyen rakibi karşısında pek çok fırsat yakalayan Kırmızı Beyazlı ekip, bu fırsatları değerlendirmekte oldukça yetersiz kaldı. 19’uncu dakikada bir penaltı fırsatını değerlendiremeyen Boluspor, sahanın net bir şekilde de üstün olan tarafıydı.

Ankara Keçiörengücü, son haftaların formda ekiplerinden birisi ve Boluspor’un yakaladığı bu fırsatları değerlendirerek sahadan galip ayrılması gerekiyordu. Zira kendi sahasında oynayan taraf Boluspor iken alınabilecek 3 puan hem takımın güvenini tazelemesi hem de ileriki haftalara bir kredi açması adına oldukça kritik olabilirdi.

Nitekim Boluspor Teknik Direktörü Reha Erginer de bu duruma değindi ve takımın kaybettiği 2 puanın ileriki haftalarda aranacak 2 puan olduğunu dile getirdi. Bolu temsilcisi, bu maçta kaçan fırsatlara yansa da sezonun ikinci yarısında oynadığı maçlarda şu an için yenilgi yüzü görmüş değil. Geçtiğimiz devre gösterdiği kötü performanstan sonra Kırmızı Beyazlı takımın bu denli gelişme kaydetmiş olması da oldukça değerli sayılmalı.

Uzun Vade

Sezonun ilk yarısında net bir golcünün eksikliğini yaşamak zorunda kalan Boluspor, devre arasında yaptığı 2 golcü transferiyle bu durumun üstesinden gelmeyi hedefledi. Balaj ve Kemal TFF 1.Lig standartlarında oldukça dikkat çekme potansiyeli olan iki oyuncu.

Ancak iki oyuncunun diğer hücum oyuncularıyla uyum sağlayabilmesi ve kendilerine güven duyabilmesi adına biraz daha süreye ihtiyaçlarının olduğu da bir kesin. Bununla birlikte takım gerçekten iyi bir yükseliş kaydetti ve sezonun ikinci yarısında gösterdiği performansla taraftarına umut verdi.

Çok uzun bir zamandan bu yana TFF 1.Lig’de mücadele eden Boluspor’un ligde görmediği takım neredeyse kalmadı. Birçok takım TFF 1.Lig’den düştü veya Süper Lig’e yükseldi ancak Boluspor sabit bir şekilde ligde kaldı.

Bu durum artık eleştiri konusu olmaya başladı. Nitekim hatırlanacağı üzere Reha Erginer de bu duruma değinmiş ve takımın genel politikasının belirlenmesi gerektiğini dile getirmişti.

Tecrübeli teknik adamın yaptığı açıklamalardan yetiştirici bir takım olmaktansa rekabetçi bir takım olmayı tercih ettiğini tahmin etmek zor değil. Kaldı ki ligin ve Türk futbolunun en yetiştirici takımı olan Altınordu’nun bu sezon yaşadıkları düşünüldüğünde bu tercih çok da anlamsız sayılmaz.

Ancak Reha Erginer’in sezonun geri kalanında Boluspor Yönetimi hem sonuçlarla hem de potansiyel yapabilecekleriyle ikna etmesi gerekecek.