Boluspor’da Madalyonun İki Yüzü

Bu sezon TFF 1.Lig’de kümede kalma mücadelesi veren takımlardan biri olan Boluspor, ligin bitimden önceki haftasında konuk olduğu Ankaragücü karşısında aldığı galibiyetle oldukça önemli bir eşiği atlamıştı. Kırmızı Beyazlı takım aynı anda başlayan diğer maçlardan gelen olumlu sonuçlarla birlikte kümede kalmayı matematiksel olarak da garantilerken maçın saha ve tribün olarak iki ayrı yüzü vardı. Bolu temsilcisinin oyuncularının Ankaragücü oyuncularını tebrik ederek centilmence bir tavır sergiledikleri maçta tribünlerde yaşanan olaylar iki takıma da gerçekten hiç yakışmadı.

Sahada İşler İyi

Bu sezon TFF 1.Lig’de gösterdiği inişli çıkışlı performans nedeniyle oldukça sıkıntılı süreçlerden geçen Boluspor, ligin 37’inci haftasında Ankaragücü karşısında oynadığı müsabakadan galip ayrıldı ve diğer maçlardan da beklediği gibi sonuçlar gelince kümede kalmayı garantiledi.

Kırmızı Beyazlı takım bunca sancıdan sonra amacına ulaşmaktan kaynaklı olarak ciddi bir sevinç duyarken, aynı zamanda centilmenliğinden de vazgeçmedi. Maç başlamadan önce oyuncuların soyunma odası tünelinden çıkışta oluşturdukları görüntü şahaneydi.

Boluspor oyuncuları Süper Lig’e yükselmeyi garantileyen Ankaragücü takımını ve oyuncularını sırayla tebrik ederek çok güzel görüntülerin oluşmasını sağladılar. Maçta da genel olarak centilmen bir hava esti ve Boluspor sahadan 2-1’lik galibiyetle ayrılarak kendisine hayati derecede lazım olan 3 puanı hanesine eklemiş oldu.

Ankaragücü ise zaten hedefine ulaşmıştı ve bu durumun verdiği rehavet nedeniyle Boluspor karşısında kaybedilen puana pek de canını sıkmadı. İki takım da sezonun son haftasını tamamladıktan sonra hedeflerine ulaşmış olmanın verdiği gönül rahatlığıyla tatile çıkacaklar.

Tribün Karıştı

Öte yandan Ankaragücü ile Boluspor arasında oynanan müsabakada bu güzel görüntünün ve atmosferin önüne geçen olaylar da yaşandı.

Eryaman Stadyumu’nda oynanan maçta tribünler çok kötü görüntülere sahne olacak biçimde karışırken bu durum uzun zamandan bu yana tartışılan spor yasasına dair tartışmaların da bir daha artmasına neden oldu.

İki takım arasında oynanan müsabaka ne kadar kaliteli olduysa tribünde yaşanan olaylar da o kadar can sıkıcı minvaldeydi denilebilir. Bununla birlikte bu durum Ankaragücü’nün gelecek sezon Süper Lig’de oynayacağı ilk müsabakalarda seyirci desteğini arkasına alamamasına neden olabilir.

Tribünlerde çıkan olayların herkes tarafından tasvip edilmediği kesin. Ancak şu anki düzen nedeniyle bu gibi olaylar ortaya çıktığında olayın çıktığı tribün bloğunda yer alan herkes bir anda bir sonraki maç adına cezalı olabiliyor.

Bununla birlikte artık iki takımın oyuncularının da keyfi yerinde ve bu gibi münferit olaylar camialara yıkılmayacak kadar dikkatli olunması gereken olaylar. Her iki takımın oyuncuları, teknik ekipleri ve her ne kadar olaylara karışsalar da taraftarları bu sezon oldukça sancılı süreçlerden geçtiler ve iki takım da güçleri ölçüsünde hedeflerine ulaşabilmiş olmanın tadını çıkarmalılar.

Diğer türlüsü olayların çok daha fazla yaşanmasına sebep olabilir.