Boluspor’un Derdi Boluyla

Bu sezon TFF 1.Lig’de verdiği mücadelede çok kritik dönemlerden geçen Boluspor adına son mutlu oldu ancak Kırmızı Beyazlı kulüp bu sezon yaşadıklarını uzun bir süre hatırlayacaktır. Bolu temsilcisi bir dönem küme düşme hattına kadar gerilediği ligde son haftalarda aldığı puanlarla birlikte ligde kalmayı başardı. Bununla birlikte kulübün tutkulu taraftarlarının bu sezon adına bir özeleştiri yapması gerekiyor. Zira Bolu temsilcisi bu sezon en çok kendi şehrinde zorlandı.

Zor Günler

Bu sezon TFF 1.Lig’de gerçekten çok zor süreçlerden geçen Boluspor adına işlerin hiç kolay olmadığı pek çok dönem yaşandı ve kulüp tüm bunlara iyi bir reaksiyon vererek kümede kalmayı bildi. Bununla birlikte Kırmızı Beyazlı takımın bu sezon yaşadığı sıkıntıları önümüzdeki sezonlarda yaşamaması adına bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Bolu temsilcisi gerçekten baskılı bir camiaya sahip ve bu durum aslında iç sahada oynanan maçlardan alınan sonuçlardan da net bir şekilde anlaşılabiliyor. Zira Boluspor bu sezon iç sahada oynadığı 18 maçtan 7 galibiyet ve 6 beraberlik çıkarabildi. Kendi sahasında topladığı 27 puanla ligin bu alanda en kötü 3 takımından biri olan Boluspor’un kendi taraftarı önünde bu kadar düşük bir seviyede kalması hayret verici.

Öte yandan Kırmızı Beyazlı takım her şeye rağmen ligi 8’inci tamamladı ve 50 puan topladı. Bu da deplasmanlarda 23 puan toplandığı anlamına geliyor ki işte tam da bu noktada iç saha ile deplasman arasındaki zorluk farkına rağmen Boluspor’un oran olarak dışarıda daha iyi işler çıkardığı görülüyor.

Deplasman Fatihi

Söz konusu deplasman tablosuna bakıldığında iç sahanın en kötü 3’üncü takımı olan Boluspor’un deplasmanlarda en iyi 6 takımdan biri olduğu görülüyor. Deplasmanda puan çıkarmak kendi sahasında puan çıkarmaktan çok daha zor olmasına rağmen Bolu temsilcisinin bu alanda oldukça başarılı olması camiaya da önemli bir mesaj anlamına geliyor.

Zira takım dış sahalarda oynadığı 18 müsabakada 7 galibiyet, 2 beraberlik ve 9 mağlubiyet aldı ve 23 puan topladı. Bu maçlarda rakip kaleyi 25 kere sarsan Boluspor, kendi kalesinde de 29 gol gördü. Öte yandan deplasman tablosunun Ankaragücü gibi ilk 5 takımı dışında hiçbir takımının deplasmanda aldığı galibiyet sayısının mağlubiyet sayısından daha yüksek olmadığını da belirtmekte fayda var.

Tüm bu istatistiklerden sonra oyuncular ve teknik ekip kadar camiaya da bir iş düştüğü kesin. Takım kendi sahasında bu kadar zorlanırsa gelecek sezon da işler kolay olmayacak. Bu sezon diğer takımların da kötü performansıyla paçayı yırtan Boluspor adına zaten iyi günler ufukta görünmüyor ancak camianın oyuncular üstünde bu kadar baskı kuruyor olması da kabul edilebilir değil.

Zira her şeyin olduğu gibi baskının da isteğin de fazlası bir hayli zarar veriyor.