Dünya Kupası

FIFA Dünya Kupası, uluslararası ortamda futboldan sorumlu olan en üst düzey yönetim organı Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği üyesi ülkelerin erkek millî futbol takımlarının katılım sağladığı uluslararası futbol turnuvasıdır. 1930’daki ilk turnuvadan itibaren II. Dünya Savaşı sebebi ile gerçekleştirilemeyen 1942 ve 1946 yılları haricinde dört yılda bir olmak üzere düzenlenmektedir.

Turnuva öncesindeki üç yıl süresince yapılan eleme aşaması vardır. Günümüz itibarıyla FIFA üyesi 211 ülkenin katılım sağlayabileceği elemeleri geçmeye hak kazanan takımlar, FIFA Dünya Kupası Finalleri ismini taşıyan final aşamasında karşılaşırlar. Finallerde, o yılın turnuvasına ev sahipliği yaptığı için eleme oynamadan direkt katılan ev sahibi ülke veya ülkelerle toplam olarak 32 millî takım yer almaktadır. Dörder takım halinde sekiz gruba ayrılan katılımcılar, ilk aşamada gruptaki diğer takımlar ile birer maç gerçekleştirerek birinci turda yarışır. Grupları ilk iki sırada bitiren takımlar, tek maçlı eleme sistemi ile ikinci aşamaya geçer. Final maçını kazanmayı hak eden takım şampiyon olurken üçüncü takımı belirleme amacı ile yarı finalde kaybeden takımlar arasında bir üçüncülük maçı düzenlenir.

Günümüze kadar düzenlenmiş olan toplamda 21 turnuva içerisinde 8 farklı takım şampiyonluğa ulaşılmıştır. Her turnuvaya katılmış olan tek takım konumunda olan Brezilya, kazandığı beş şampiyonluk ile kupanın en başarılı takımı olarak ismini tarihe yazdırmıştır. İtalya ve Almanya dörder; Arjantin, Uruguay ve Fransa ikişer; İngiltere ve İspanya ise birer şampiyonluk kaydetmiştir. Son şampiyon, 2018’deki turnuvada şampiyonluğa hak kazanan Fransa olmuştur.

2022 Dünya Kupası Nerede Gerçekleştirilecek?

Katar’ın başkenti olan Doha’da düzenlenmesi planlanmış olan 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılım sağlayacak son ülke de kendisini belli etti. Kıtalararası play-off maçında Kosta Rika, Yeni Zelanda’yı 1-0 yenilgiye uğratarak turnuvada yer alacak 32 takım arasına girmeye hak kazandı. Kasım-Aralık aylarında gerçekleşecek turnuva, pek çok yönüyle diğer turnuvalardan farklı olacak. Geçtiğimiz kasım ayında başlayan turnuva Orta Doğu’da ve yılın bu zamanında gerçekleşecek olan ilk Dünya Kupası olmuş olacak.

İngiltere’de Premier Lig, İtalya’da Serie A ve İspanya’da La Liga gibi Avrupa ligleri kendi sezonlarını turnuvaya bir hafta kala durdurarak Dünya Kupası bittikten sonra kaldığı yerden devam edecek.

Neden Dünya Kupası’nın Ev Sahibi Olarak Katar Seçildi?

Katar 2010 senesindeki FIFA oylamasında ABD, Güney Kore, Japonya ve Avustralya’yı da atlatarak Dünya Kupası’nı gerçekleştirme adına hakkı kazandı. İlk defa bu turnuvaya bir Arap ülkesi ev sahipliği yapacak.

Katar, FIFA yetkililerine turnuvayı garantiye almak adına 3.7 milyon dolar miktarında rüşvet vermek ile suçlanmış olup daha sonra da iki yıllık bir soruşturmanın sonrasında temize çıkmıştı. FIFA’nın o zamanki sorumlu başkanı Sepp Blatter, Katar’ın teklifini desteklemişti fakat daha sonra yanlış karar vermiş olduklarını söylemişti.